0:00/ 0:00
Koncerty, Ogłoszenia, Wydarzenia

Mariacki Festiwal Organowy

Data

12 września 2017

Godzina

20:00

Miejsce

Bazy­li­ka Mariac­ka w Kra­ko­wie

Organizatorzy

Bazy­li­ka Mariac­ka

Uni­wer­sy­tet Papie­ski Jana Paw­ła II w Kra­ko­wie

Mariacki Festiwal Organowy

 Mariacki Festiwal Organowy |

Serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz gości Krakowa do Bazyliki Mariackiej na:

III Mariacki Festiwal Organowy

koncert 12 września

Przez dwa letnie miesiące sławną krakowską Bazylikę, znaną przede wszystkim z Ołtarza Wita Stwosza oraz Hejnału Mariackiego, wypełnią dźwięki królewskiego instrumentu w wykonaniu wirtuozów muzyki organowej z całego świata, m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Austrii czy Stanów Zjednoczonych.

Finałowy, dziesiąty koncert z udziałem Krzysztofa Michałka – organy (Polska) i Zespołu wokalnego FLORES ROSARUM odbędzie się 12 września (wtorek) o godz. 20:00.

Wstęp za okazaniem cegiełki w cenie 20 PLN – do nabycia w przedsprzedaży w kasie Bazyliki Mariackiej, a także w dniu koncertu przy głównym wejściu do kościoła od godz. 19:00.

Organizatorzy:
Bazylika Mariacka
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Partner Główny:
Comarch S.A.

Partnerzy:
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Instytut Francuski w Krakowie
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Agencja Reklamowa Opus B
Fundacja Art&Balance
Sheep&Dragon Cafe

Patronat medialny:
Telewizja Polska Oddział Kraków
Radio Kraków
Dziennik Polski
Gość Niedzielny

KONCERT X

12 września | godz. 20:00

Krzysztof Michałek – organy

Zespół wokalny FLORES ROSARUM w składzie:

Adrianna Bujak, Maria Klich, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer

s. Susi Ferfoglia – kierownictwo artystyczne

 

 

PROGRAM

Nieszpory organowe na cześć Najświętszej Maryi Panny

Improwizacja organowa na temat  Ave Maris Stella

Hymn: Ave Maris Stella

I antyfona: Dum esset rex

Improwizacja organowa

II antyfona: Laeva ejus

Improwizacja organowa

III antyfona: Nigra sum sed formosa

Improwizacja organowa

IV antyfona: Iam himes

Improwizacja organowa

V antyfona: Speciosa facta es

Improwizacja organowa

Responsorium: Beata viscera (Antyfonarz ss. benedyktynek ze Staniątek)

Improwizacja organowa

Antyfona Ad Magnificat: Beatam me dicent

Magnificat Ottavi Toni

Antyfona: Salve Regina

Improwizacja organowa

 

WYKONAWCY

Krzysztof Michałek - organista w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz w Bazylice Mariackiej. Dyrygent chóru MUSICA EX ANIMA. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w trzech specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego, muzyka kościelna w klasie organów dr Marka Wolaka oraz nauczanie przedmiotów teoretycznych. Swoją edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów i improwizacji organowej prof. Juliana Gembalskiego, które ukończył w 2010 roku. W grudniu 2012 uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W swoim dorobku posiada płyty CD z muzyką organową i wokalno-instrumentalną. Jest zastępcą dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie. Miejsce szczególne w obszarze jego zainteresowań zajmują: improwizacja organowa, budownictwo organowe oraz muzyka Kościoła anglikańskiego.

s. Susi Ferfoglia - początkową edukację muzyczną zdobyła w klasie fortepianu w Konserwatorium Muzycznym „G. Tartini” w Trieście (Włochy). W roku 2005 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Andrzeja Białki. Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (2006). Podejmowana przez lata refleksja i praktyka zawodowa zaowocowały pracą habilitacyjną: Msza alternatim we włoskiej i francuskiej muzyce liturgicznej XVII wieku. Jako pedagog od r. 2005 pracuje w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prowadząc klasę organów i zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego. Jest kierownikiem Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej. Od roku 2007 prowadzi żeński zespół wokalny Flores Rosarum, który swoje zainteresowania koncentruje wokół religijnej muzyki europejskiej od XIII do XVI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem śpiewów zawartych w polskich  rękopisach liturgiczno-muzycznych; zajmuje się również utworami autorstwa średniowiecznej mistyczki św. Hildegardy z Bingen. W roku 2015 wraz z zespołem Flores Rosarum nagrała płytę CD Venite, exultemus Domino (DUX 1242).

 

Serdecznie zapraszamy!

Mariacki Festiwal Organowy

 

mariacki festiwal organowy