Słowo stawia nas w uroczystość Wniebowstąpienia Pana przed koniecznością dokonania wyboru, od którego zależy nasz los: zbawienie lub niepewność. Nie ma dróg pośrednich. „Dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?” — pytają aniołowie. Przecież „Dzieje Apostolskie” dzieją się również dziś.
Z zasad życia wiary wynika aktywność. Prawo Pierwsze życia duchowego bardzo optymistyczne: Bóg miłuje Ciebie i ma dla twojego życia wspaniały plan. Prawo Drugie wskazuje na pewne ograniczenie: Człowiek jest grzeszny. Upada. Błądzi. Prawo Trzecie życia duchowego informuje: Jezus Chrystus jest jedynym, Bożym rozwiązaniem problemu grzechu i winy człowieka. Ale dopiero Czwarte Prawo ducha wyraźnie ewangelizuje człowieka: osobiste przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Pana. Wtedy dopiero możemy poznać i przeżywać plan dla naszego życia. Wtedy gotowi jesteśmy do pójścia w świat w bezpieczeństwie. Słowo stawia nas dziś, jak w czasie każdej zresztą Eucharystii, przed koniecznością dokonania wyboru, od którego zależy nasz los: zbawienie lub potępienie. Nie ma dróg pośrednich. Niebo lub piekło. Albo aktem woli przyjmę życie wg Jezusa i dzięki Niemu odkryję pełnię swojej egzystencji, albo umieram w poczuciu bezsensu, nudy i zagubienia.
Z chęcią pójścia do nieba może być różnie. Na lekcji religii katecheta pyta dzieci:
- Kto z was, chciałby iść do nieba?
Wszystkie dzieci podnoszą ręce do góry. Tylko Jaś siedzi bez ruchu.
— A ty, mój chłopcze — pyta ksiądz — nie chcesz iść do nieba?
— Chcę i to bardzo, ale obiecałem tacie, że po lekcjach szybko wrócę do domu.
Kto chce naśladować Jasia i wrócić do domu po Mszy? A kto chce naśladować dzieci, które zaraz chcą iść do nieba? Przesadzam… A może nie. Jezus powiedział słowa: „Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Łk 18, 3–5).
Można się nie zgadzać z kazaniami? Można. Ale jeśli się serce człowieka nie nawróci na niebo, na naśladowanie Jezusa Chrystusa, na Jego słowo, po takiej wielkiej inwestycji miłości Bożej w nas i wokół nas należy powrócić do studiowania od nowa Ewangelii i prawa nr 1 życia duchowego: Bóg miłuje ciebie i ma dla twojego życia wspaniały plan… Od nowa… Jeśli Ewangelia Marka w rozdziale 16 zaprasza: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię (…) Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły”, to pamiętajmy, że chodzi tutaj nie o każdego, a tylko o tych, którzy przyjęli słowo zaproszenia i żyją w przyjaźni ze Zbawicielem i Panem. To już działanie 4. stopienia ewaluacji chrześcijańskiej.
Papież Franciszek zaszczepił się przeciw Covid-19, a Watykańska Kongregacja Nauki Wiary, podkreśla, że trzeba i należy się szczepić kiedy nie ma przeciwskazań. Jest to wręcz nakaz sumienia: uchronić siebie oraz innych przed transmisją zabójczego wirusa. Jak powiedział papież, na wojnie z tym podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia i sprawdzonym procedurom medycznym. Podobnie jest z drogą do nieba: należy zaufać procedurom, regułom życia wiary, nakazom sumienia, nie działać samowolnie, lecz w oparciu o zasadę ewangelizacji, ona prowadzi nas do nieba. Amen.
/ks. inf. Dariusz Raś/