autor: Andrzej Bochniak
język: polski
liczba stron: 122
oprawa: miękka klejona
wydawnictwo: wyd. EDYCJA i wyd. Mariackie
Katowice-Kraków 2018
Ze względu na sławę jak i tradycję dzwonów mariackich powstała książka „Dzwony kościoła Mariackiego w Krakowie. Narzędzia komunikacji wiary. Opowieść historyczna z informacjami technicznymi i opisem liturgii dzwonów” autorstwa Andrzeja Bochniaka. Autor w publikacji przedstawia największe i najsłynniejsze dzwony kościoła Mariackiego: rycerski Półzygmunt, królewski Tenebrat, misyjny Misjonał i Mieszczański zwany także Małym, jak również te mniejsze. Opisuje ich historię, efektowne dekoracje i podaje dane techniczne. Jak sam mówi „wiele wspaniałych reliktów przeszłości zachowało się w kościele Mariackim do dzisiaj. Dwa z nich są bardzo związane z dzwonami. To wielki słoneczny zegar i hejnał z wieży mariackiej. Zegary i sygnały dźwiękowe zawsze były nierozłączne” dlatego one również opisane zostały w opowieści.
„Dzwony mariackie stanowią instrumentarium wiary, które było od początku związane nie tyle z egzystencją społeczną samego Krakowa, ale z niewerbalną komunikacją życia chrześcijan zgromadzonych wokół mariackiej fary. Ludzie wierzący przez całe wieki wyrażali nimi, każdym w innej okoliczności, radości i smutki, wskazywali najważniejsze święta kalendarza liturgicznego, wskazywali przerwę na Anioł Pański, powiadamiali współwyznawców-obywateli o konaniu i śmierci, zapraszali na nabożeństwa, wzywali do modlitwy na cmentarne obrzędy” – napisał we wstępie opowieści proboszcz bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś.
Andrzej Bochniak — z zawodu inżynier mechanik, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej ze specjalnością budowa maszyn. Od 1981 roku dzwonnik Zygmunta w katedrze na Wawelu. Od 2001 roku sprawuje także nadzór techniczny nad dzwonami tejże katedry. W roku 2010 rozpoczął techniczną opiekę nad dzwonami kościoła Mariackiego. W 2012 podjął się technicznej opieki nad zabytkowymi carillonem i zegarem wieżowym na Jasnej Górze. Autor publikacji: „Carillon i zegar wieżowy Sanktuarium na Jasnej Górze”, „Dzwony wieży Wikaryjskiej Katedry na Wawelu” oraz „Ile waży dzwon Zygmunta”. Na temat dzwonów wygłosił liczne wykłady m.in. na Hradczanach w Pradze i w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.