W sobotę, 27 maja o godz. 20.00 odbędzie się w bazylice kolejny koncert w ramach cyklu Mariackich Koncertów Organowych. Wystąpią: William Paert – organy, Vocalconsort z kościoła św. Tomasza w Lipsku pod dyrekcją Franciski Kuba, Aleke Alpermann – wiolonczela, Tobias Lampelzammer – skrzypce. W programie Jan Sebastian Bach. Serdecznie zapraszamy!
Franziska Kuba — dyrygent
William Peart — organy
Aleke Alpermann — wiolonczela
Tobias Lampelzammer — skrzypce
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685–1750) — Motety:
Singet dem Herrn ein neues Lied (BWV 225)
Der Geist hilft unser Schwachheit auf (BWV 226)
Komm, Jesu, komm (BWV 229)
Prelude and Fugue in A minor (BWV 543)
Fürchte dich nicht, ich bin bei dir (BWV 228)
Jesu, meine Freude (BWV 227)
Lobet den Herrn, alle Heiden (BWV 230)
Vocalconsort Leipzig - założony w 1999 roku, jest jednym z najbardziej znanych chórów w Saksonii i stałym elementem krajobrazu kulturalnego Lipska. Można go regularnie usłyszeć w kościele św. Tomasza, na koncertach w ramach Festiwalu Bachowskiego, na „Leipziger Abendlob” w kościele Propstei oraz na serii koncertów „Konzerte am Kanal” w lipskim kościele Philippus z programami znanych i nieznanych (lipskich) kompozytorów. Zespół od momentu założenia był kierowany przez Gregora Meyera, a w 2018 roku jego dyrygentem została Franziska Kuba.
Około 35 śpiewaków półprofesjonalnego zespołu zachwyca publiczność i krytyków swoją młodzieńczą świeżością, wyraźną radością tworzenia muzyki i jednorodnością dźwięku. Tegoroczna wymiana chóralna z Cappellą Marialis w Krakowie to pierwszy występ Vocalconsort Leipzig w Polsce.
Franziska Kuba - jest profesorem dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym w Detmold. Od 2018 roku dyryguje chórem Vocalconsort Leipzig. Gościnnie dyrygowała m.in. w Konzerthaus Berlin, Teatrze w Heidelbergu. W 2022 r. objęła kierownictwo „Landesjugendchor Thüringen” (chór młodzieżowy kraju związkowego Turyngia). W latach 2017–2021 była stypendystką „Forum Dirigieren”, które ukończyła zdobywając nagrodę publiczności w „Deutscher Chordirigentinnenpreis” (Niemieckie Nagrody Dyrygentury Chóralnej) wraz z chórem RIAS-Kammerchor.
William Peart — jest organistą i klawiszowcem, wykonawcą koncertów i akompaniatorem, a także wielokrotnym laureatem nagrody w Royal Birmingham Conservatoire (Wielka Brytania). Stypendium Fundacji DAAD umożliwiło mu studia podyplomowe na Universität der Künste w Berlinie, gdzie uzyskał tytuł magistra w dziedzinie gry na organach.
Aleke Alpermann — studiowała w Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin, a następnie zajmowała stanowisko asystenta wiolonczeli solowej w Magdeburg Theater. Obecnie występuje w różnych zespołach muzyki kameralnej i jest stałym członkiem Deutsche Symphonie-Orchester Berlin. Występuje z zespołami takimi jak Akademie für Alte Musik Berlin, Gaechinger Cantorey i Berliner Barock Solisten.
Tobias Lampelzammer — studiował w Monachium, Stuttgarcie i Berlinie. Był nauczycielem akademickim Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. W latach 1998–2007 był członkiem sekcji kontrabasów Orkiestry Gewandhaus w Lipsku. Od 2003 roku jest głównym kontrabasistą Kammerakademie Potsdam. Regularnie występuje z Akademie für Alte Musik Berlin, Saxon Baroque Orchestra i Bozen String Academy. Jest kuratorem serii koncertów KAPmodern w Kammerakademie Potsdam.