W skarbcu bazyliki Mariackiej znajduje się XV-wieczny obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem z różą w ramie relikwiarzowej”. W ramach pracy magisterskiej na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Maria Zając przeprowadziła gruntowne prace badawczo-konserwatorskie nad dziełem.
Prace badawcze Maria Zając podjęła na początku 2020 roku, a konserwatorskie prowadziła od sierpnia zeszłego do września tego roku, w pracowni konserwatorskiej bazyliki Mariackiej, pod kierunkiem dr Aleksandry Holi.
Obraz przedstawia wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ramie relikwiarzowej pochodzący z II poł. XV wieku. Niektóre źródła wskazują na lata 1460 — 1470 ze względu na umieszczenie w ramie relikwii św. Bernardyna ze Sieny, którego kult przypada właśnie na II poł. XV wieku.
Dzieło to według źródeł archiwalnych w II. poł. XX wieku znajdowało się w skarbcu bazyliki Mariackiej, jednakże nie jest wiadome czy obraz był pierwotnie przeznaczony do bazyliki czy znalazł się tam w późniejszym czasie. „Kunszt, z jakim obraz wykonano, świadczy o tym, że powstał w bardzo dobrym średniowiecznym warsztacie cechowym, zapewne na zamówienie wysoko postawionej osoby duchownej” — powiedziała dr Aleksandra Hola.
Obraz wraz z ramą ma wymiary 48 x 1 x 41,6 cm. Jego rama zawiera 38 relikwii pierwszej kategorii, w tym relikwie Krzyża Świętego, św. Stanisława i św. Wojciecha, św. Katarzyny i św. Marty.
W wyniku badań udało się przypisać obraz najprawdopodobniej do warsztatu mistrza poliptyku z Maciejowic. Nazwa warsztatu pochodzi od retabulum znajdującego się w kościele Świętego Stefana w Maciejowicach, w północnej części dzisiejszego terytorium Słowacji (na Spiszu). Jak zaznacza Maria Zając „Obraz ma cechy świadczące o tym, że powstał w warsztacie krakowskim działającym na pograniczu Królestwa Polskiego i Królestwa Węgier w XV w., a mianowicie w warsztacie Mistrza retabulum z Maciejowic”.
Obraz po konserwacji powrócił do skarbca bazyliki Mariackiej.