Misja Ukraina jest projektem realizowanym przez wolontariuszy wyjeżdżających do parafii na Ukrainie, by przeprowadzić tygodniowe rekolekcje, w formie półkolonii, dla mieszkających tam dzieci polskiego pochodzenia. Umożliwiamy dzieciom i młodzieży aktywne, wartościowe spędzanie czasu wakacyjnego w miejscu zamieszkania, umacniając tym samym lokalne społeczności.
Spotkania: wolontariuszy Misji Ukraina można spotkać na comiesięcznych Mszach w pierwsze niedziele w kościele Mariackim o godz. 10:00.
Kontakt: kontakt.misja.
Polski Kościół jest pełen mocy młodych ludzi – wolontariuszy z pasją, wiarą i zapałem. Kościół na Ukrainie budują nieduże parafie i społeczności polonijne, silne wiarą ludzi, którzy pomimo 50 lat sowieckich represji zachowali wierność Bogu.
Program wydarzenia przygotowują wolontariusze w Polsce pod czujnym okiem osób doświadczonych w przygotowywaniu rekolekcji. Każdego dnia półkolonii uczestniczymy w konferencji zgłębiającej temat rekolekcji. Następnie, poprzez animacje, warsztaty, zawody i zadania, wprowadzamy słowa z konferencji w czyn.
Na Ukrainie pracujemy z dziećmi w wieku 8 – 14 lat, które podczas rekolekcji są z nami w ciągu dnia od godziny 9:00 do 19:00, a także z młodzieżą po 14. roku życia, którą z czasem włączamy w tworzenie Misji Ukraina.
Podczas rekolekcji pracujemy w mniejszych grupach. Każda z grup po około 12 dzieci, ma swoją tożsamość: nazwę, okrzyk, kolor chust, flagę i jest prowadzona przez dwoje wolontariuszy — animatorów, przy wsparciu młodzieży — druhów. Wspólnie jemy posiłki, wykonujemy zadania i bierzemy udział w międzygrupowej rywalizacji.
Przed II wojną światową znacząca część tych ziem należała do Polski. Pomimo przesiedleń i licznych represji ze strony najeźdźców, wciąż są to miejscowości, w których nie brakuje polskich społeczności, skupiających się wokół Kościoła i Domów Polskich. Polskość jest obecna na tamtych ziemiach do dziś, a my staramy się umożliwiać dzieciom kontakt z językiem polskim i polską kulturą, a także wzmacniać poczucie polskiej tożsamości narodowej mieszkających tam Polaków.