W najbliższą sobotę (22 października) o godz. 19.30 zespół wokalny bazyliki — Cappella Marialis pod dyrekcją Krzysztofa Michałka, wykona Mszę D‑dur Antonína Dvořáka. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
„Szczęśliwie ukończyłem dzieło i jestem z niego bardzo zadowolony – myślę, że spełni swe zadanie. Można je opisać słowami: wiara, nadzieja i miłość do wszechmogącego Boga i dziękczynienie za wielki dar, który pozwolił mi tworzyć na chwałę i cześć Najwyższego. Nie dziw się mej pobożności – artysta który pobożny nie jest, nie mógłby dokonać czegoś podobnego. Czyż nie wynika to z dokonań Bacha, Beethovena, Rafaela i wielu innych?”- tak o swojej Mszy D‑dur op. 86 napisał Antonín Dvořák.
Msza D‑dur op. 86 na tle innych kompozycji sakralnych autora jest dziełem dość szczególnym, lirycznym i bardzo osobistym. Powstała w 1887 r. na zamówienie Josefa Hlavki, architekta i mecenasa sztuki, przyjaciela kompozytora. Utwór miał uświetnić uroczystość konsekracji nowej kaplicy zamku w Lužanach. Ze względu na rozmiary tego miejsca kompozytor, tak doskonale władający środkami orkiestrowymi, musiał zrezygnować z monumentalnej obsady. Powstało dzieło kameralne, na chór, solistów ad libitum i organy. Pierwsze wykonanie, pod dyrekcją kompozytora, odbyło się 11 września 1887 r. w zamkowej kaplicy w Lužanach, w partiach solowych wystąpiły m.in. żona kompozytora, Anna Dvořákowa (alt) oraz żona zleceniodawcy Zdenka Hlavkova (sopran). Kilka lat później, na zlecenie londyńskiego wydawnictwa Novello, Dvořák opracował orkiestrową wersję utworu. Premiera Mszy w takim kształcie miała miejsce 11 marca 1893 r. w Londynie.
Antonín Dvořák — urodził się 8 września 1841 w Nelahosevsi w Czechach. W latach 1853–1856 przebywał w miejscowości Zlonice, gdzie zaopiekował się nim miejscowy kantor i organista Antonín Liehmann, który uczył go gry na skrzypcach, fortepianie i organach. W wieku 16 lat przeniósł się do Pragi, by studiować grę organową w Praskiej Szkole Organowej. Jednocześnie grał na altówce w orkiestrze Teatru Tymczasowego (późniejszego praskiego Teatru Narodowego) pod kierownictwem Bedřicha Smetany. W 1878 roku napisał pierwszą część Tańców Słowiańskich, która zyskała entuzjastyczne recenzje. Zajął się również dyrygenturą. W 1884 został zaproszony do Londynu, aby poprowadzić swoje Stabat Mater, dzieło wokalno-instrumentalne, napisane po śmierci jednej z córek. Dzięki licznym sukcesom Dvořák otrzymał doktorat w Pradze i Cambridge oraz w konserwatorium praskim. W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych skomponował w 1895 roku dziewiątą symfonię, jedno ze swych najgłośniejszych dzieł. Kompozytor napisał 9 symfonii, kilka poematów symfonicznych, wielkie utwory instrumentalne, utwory wokalne i wokalno – instrumentalne, 5 uwertur koncertowych, wiele utworów kameralnych, koncerty, muzykę chóralną, utwory fortepianowe oraz 10 oper. Zmarł 1 maja 1904 roku w Pradze.
