Krakowianie i Goście Kościoła Mariackiego!
Podsumowując przeszłość, jak to jest w zwyczaju przy świętym papieżu Sylwestrze, patronie radości przechodzenia w nowy kalendarz korzystamy z przywileju dziękczynienia. Mówimy Bogu zbiorowo dziękuję i czynimy Mu Eucharystię – dziękczynienie z wielu powodów. Bo jest za co dziękować, uśmiechać się do siebie i modlić się. Przypomnijmy choćby kilka powodów:
ŚDM — ten skrót oznaczający Światowe Dni Młodzieży stał się leitmotivem tegorocznego duszpasterstwa w farze krakowskiej. Miliony młodych ludzi w Krakowie w tym roku i setki tysięcy modlących się w naszej bazylice. Krakowa dotknęła nadzieja. Nowe pokolenie nie zapomni o Jezusie. Jest za co dziękować.
Zakończony w listopadzie Rok Miłosierdzia budził ze snu, wzmacniał jakość misji chrześcijańskiej. Odpust Bramy Miłosierdzia wielu przyprowadził do wspólnoty Kościoła ze śmiertelnych grzechów. Jest za co dziękować.
Wiele lat służył w naszej archidiecezji Kardynał Stanisław Dziwisz. Odchodzi na emeryturę kościelną. Zostawia po sobie wielkie dzieła związane z kanonizowanym niedawno Janem Pawłem II: uniwersytet, sanktuarium, centrum w Krakowie, muzeum w Wadowicach. Jest za co Bogu dziękować.
Trzech księży z naszej wspólnoty, ks. Rafał, ks. Andrzej, ks. Robert, awansowało. Podjęli nowe misje kapłańskie na odpowiedzialnych, samodzielnych placówkach. Jest za co dziękować przełożonym.
Narodziła się nowa grupa parafialna PANAMA, utworzona z potrzeby serca wolontariuszy ŚDM. Przygotowują się duchowo i aktywnie do wyjazdu na ŚDM w Panamie za 3 lata. Jest za co Bogu dziękować.
Kontynuujemy z powodzeniem prace konserwatorskie, np. przy Wielkim Ołtarzu mariackim. Współpracujemy ze SKOZK, Funduszem Rewaloryzacji, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędem Miasta Krakowa. Przygotowujemy się m.in. do wymiany organów. Jesteśmy Bogu za to wszystko wdzięczni.
W progu Anno Domini 2017 podejmujemy się również statystyk:
Ilość średnia uczestników niedzielnych Mszach św. w naszej parafii to 11 643 tysiąca (dominicantes), osób przyjmujących Komunię św. w niedzielę było średnio 4 777.
W samej bazylice byliśmy świadkami 69 sakramentów chrztu, w całej parafii udzielono 240 chrztów, jednak dzieci pochodzących z samej parafii ochrzczono tylko 7‑oro, co wygląda blado przy statystyce parafian zmarłych, których odeszło do Pana 19. Do I Komunii św. było u nas 28-ośmioro dzieci (4 z parafii).
Bierzmowanych — z uwagi na comiesięczne bierzmowanie dla dorosłych – było w naszym kościele aż 544. W innych kościołach na terenie parafii udzielono 125 sakramentów bierzmowania.
Sakramentów małżeństwa udzielono w samej bazylice 53 — w tym dla naszych parafian 1. Łącznie wszystkich ślubów kościelnych w kościołach z terenu parafii odbyło się bardzo dużo, bo aż 150.
Znamy liczbę udzielonych w ciągu całego roku Komunii Świętych z naszego kościoła. Było ich nieco ponad 230 000! Przyczyniła się do tego wielka liczba pielgrzymów ŚDM. Samych księży gości, korzystających z celebry w Bazylice odnotowanych zostało 711.
Cóż więcej powiedzieć? Boże dziękujemy Ci za Stary Rok, za wszystkich wspomagającym nas posługą czy pracą w parafii Mariackiej, księżom, w tym wikariuszom, penitencjarzom, siostrom Serafitkom, siostrom Duchaczkom, zatrudnionym świeckim oraz innym wspólnotom zakonnym i kościołom rektoralnym. Aż dwanaście Mszy św. dziennie, całodzienna spowiedź, z której korzystają dziesiątki tysięcy katolików rocznie wymagają od księży wielkiej sumienności, cierpliwości, dokładności. Codziennie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Śpiewają amatorskie chóry „Hasło”, chór „Organum”, schola mariacka. Działają m.in.: Klub Seniora, róże różańcowe, absolwenci adorujący Chrystusa w Starym Mieście, katechizujący Sali na Górze, wspomniana grupa Panama.
Ze spraw finansowych warto zaznaczyć, że Parafia reguluje swoje zobowiązania na bieżąco i nie posiada długów. Dzięki ofiarodawcom – również tym sprzed wieków – dysponujemy stabilnym budżetem, który pozwolił w 2016 roku na prowadzenie ewangelizacji, pomoc ubogim, w tym specjalnie bezdomnym, jak i na wsparcie licznych zewnętrznych inicjatyw kościelnych czy edukacyjno-kulturalnych. Cieszymy się zwłaszcza powodzeniem Mercy Festival i Mariackiego Festiwalu Organowego. Średnio paręnaście tysięcy złotych na miesiąc przeznaczamy na wsparcie celów ściśle charytatywnych, a akcją paczkową obejmujemy prawie 250 osób, stałą opieką 160 osób. Odwiedzamy również 30 chorych nie wychodzących z domu. Na potrzeby budowy sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach przekazaliśmy ze starych oszczędności ponad 1 milion złotych.
W 2016 roku parafia Mariacka przeprowadziła remonty i prace konserwatorskie o łącznej wartości około 4.400.000,00 zł, dzięki wsparciu podmiotów zewnętrznych i darczyńców. Wkład własny parafii wyniósł 712.000,00 zł. Zakres prac obejmował renowację zabytków parafialnych takich jak: remont dzwonów, remont sterczyn przy podporach gotyckich bazyliki od strony ul. Floriańskiej, kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie Ołtarza Wielkiego dłuta Wita Stwosza, konserwacja zbioru obrazów, remont fasad kamienic przy ul. Siennej, prace w ośrodku w Bronowicach. Modlimy się na co dzień za wszystkich ofiarodawców i ofiarujemy za nich Msze święte w każdą Pasterkę. Oddajemy ich i nasze sprawy Bogu przez ręce szczodrobliwej Patronki, Matki Bożej Wniebowziętej!
Drodzy Krakowianie i Goście! Stary rok skończył się bezpowrotnie. Co przyniesie nowy czas? Na co Bóg położy akcent? Na co my? Liczymy nadchodzące sekundy! Liczmy i wykorzystujmy dobrze nasz czas, aby powierzono nam wieczność. Pasterze pospiesznie udali się do Betlejem. Nie zwlekajmy więc, nie leniuchujmy, nie traktujmy życia jako równi pochyłej. Śpieszmy się kochać ludzi i Boga. Śpieszmy się do naszych spraw rodzinnych, zaplanowanych prac i rozwijania talentów! Nie zwlekajmy. Śpieszmy się kochać prawdziwie Ojczyznę. Nie dajmy się podzielić! A Maryja, Matka Parafii i Św. Józef Patron Miasta niech nas polecają Hojnemu Bogu. Niech Bóg nam błogosławi! Szczęśliwego Nowego Roku!!! Amen.