Krakowianie i goście kościoła Mariackiego!
Podsumowując przeszłość, jak to jest w zwyczaju przy świętym papieżu Sylwestrze, patronie radości przechodzenia w nowy kalendarz, korzystamy z przywileju dziękczynienia. Czynimy Bogu Eucharystię – dziękczynienie za cały Anno Domini 2017, za jego sekundy, minuty, godziny, dni, miesiące. Przypomnijmy choćby kilka powodów podziękowań należnych Bogu w tym miejscu, w kościele Mariackim.
Dziękujemy Bogu za słowo „arcybiskup”, które stało się niejako historycznym leitmotivem roku. Zgodnie z nominacją papieża Franciszka witaliśmy 28 stycznia br. arcybiskupa metropolitę Marka Jędraszewskiego, a żegnaliśmy tym samym na tej funkcji kardynała Stanisława Dziwisza. Za to z naszej parafii, z placu Mariackiego, spod naszych dzwonów, ochrzczony w naszej chrzcielnicy, pochodzi nowy arcybiskup Grzegorz Ryś, który 4 listopada objął katedrę w Łodzi, „mieście czterech kultur”. Żyliśmy zatem w „roku arcybiskupów”, ich witaliśmy i żegnaliśmy. Modlimy się, aby w nadchodzącej przyszłości przez ich posługę ludzie odkrywali ciągle nowe inspiracje do życia wg Ewangelii.
Dziękujemy Bogu za narodzoną pośród nas nową parafialną inicjatywę. Wspólnoty mariackie przeprowadziły specjalne 4‑tygodniowe rekolekcje pod nazwą „Spotkania na Górze – intensywny kurs słuchania”. Wzięło w nich udział 70-ciu uczestników. Absolwenci uniwersytetów, profesjonaliści wielu zawodów, nie wyjeżdżali z miasta, aby szukać ciszy, nie zamykali się w kościele, nie odcinali się od domów, obowiązków i rozrywek i związanych z nimi rutyny, problemów czy pokus. Odkrywali, że relacje z ludźmi bardzo mocno wiążą się z tym, jaką mamy relację z Bogiem. Chcieli przez działanie Pana Boga doświadczyć przemiany w codzienności. Przez indywidualną modlitwę i postanowienia uczyli się słuchania siebie, innych i Boga. Podczas SPOTKAŃ w mniejszych grupach rozważali owoce i dylematy własnego życia dzieląc się z innymi, w plenarnym czytaniu wybranych SŁÓW Biblii uczyli się ich znaczenia od kapłanów, praktykowali również medytację chrześcijańską, a w tygodniu indywidualnie napełniali się mocą Pisma świętego, w CISZY wybranych miejsc i minut dnia zabierali się do prywatnych modlitw „na górze modlitwy”. Oby to dzieło przyniosło uczestnikom i naszej wspólnocie jeszcze wiele dobra.
Następne słowo dziękuję wypowiedzmy Bogu za aktywny udział parafii w wielkim nowym projekcie papieskim pt. 1. Światowy Dzień Ubogich, który odbył się w listopadzie br. pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem (1 J 3,18)”. Tysiące wydanych zup i spotkań w namiocie na Małym Rynku zostawiły licznym wolontariuszom i krakowianom niezapomniane wspomnienia spotkania z biednymi i bezdomnymi, którzy często tak niewiele potrzebują, aby przywrócić ich normalnemu życiu i godności.
Warto odnotować przy tej okazji dziękczynienia nowe nadzieje parafialne. Przybyło naszej wspólnocie dwóch księży: ks. Łukasz Michalczewski, wikariusz, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży oraz ks. dr Mariusz Gajewski, który przybył z USA i pomaga nam m.in. podczas niedzielnej Mszy św. o godz. 20.00. Życzymy im wypełniania powołania rozwijanego w starym Krakowie.
Podziękujmy Bogu za wszystkie Jego łaski, dobre natchnienia oraz ludzkie inicjatywy, za wszystkich wspomagających nas posługą czy pracą, za wszystkich krakowian i naszych gości. Księżom, w tym wikariuszom, penitencjarzom, siostrom Serafitkom, siostrom Duchaczkom, pracownikom, radzie parafialnej, wolontariuszom należą się specjalne wyrazy uznania za ich misje i prace, nierzadko ofiarne, na rzecz parafii mariackiej. Aż dwanaście Mszy św. dziennie, całodzienna spowiedź, z której korzystają tysiące wiernych, wymagają od samych księży wielkiej punktualności, sumienności, cierpliwości. Codziennie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Śpiewają amatorskie chóry: rzemieślniczy „Hasło”, akademicki chór „Organum”, schola mariacka. Sekundujemy również nowej inicjatywie muzycznej w Mariackim: 12-osobowej grupie śpiewaczej. Działają dobrze m.in.: służba liturgiczna, absolwenci adorujący Chrystusa w Starym Mieście, aktywna Sala na Górze, grupa Panama, grupa badająca duchowość ikon Klub Seniora, róże różańcowe, apostolat maryjny. Bogu niech będą dzięki za te dzieła i wspólnoty.
Na zakończenie roku podejmujemy się różnych statystyk. Średnia liczba uczestników niedzielnych Mszy św. (dominicantes) wynosi 13.460, natomiast osób przyjmujących Komunię św. w niedzielę (communicantes) jest średnio 5.851. Należy pamiętać, że te statystyki dotyczą zespołu kościołów położonych w naszej parafii, a liczba modlących się u nas jest wielokrotnie większa od stałych mieszkańców parafii.
W samej bazylice byliśmy świadkami 104 sakramentów chrztu, w całej parafii udzielono ich natomiast 250, jednak dzieci pochodzących z samej parafii ochrzczono tylko 8‑oro, co wygląda blado przy statystyce zmarłych, których odeszło do Pana 25. Do 1. Komunii św. przystąpiło w maju br. 8‑ośmioro dzieci, wśród nich tylko 1 parafianin. Na terenie parafii licząc łącznie z innymi ośrodkami, w tym katechumenalnymi, do 1. Komunii przystąpiło jednak więcej, bo 36-ro osób.
Bierzmowanych – z uwagi na comiesięczne bierzmowanie dla dorosłych – było w naszym kościele aż 504. W innych kościołach na terenie parafii udzielono 102 sakramentów bierzmowania. Sakramentów małżeństwa udzielono w samej bazylice 45 – w tym dla naszych parafian 2. Łącznie wszystkich ślubów kościelnych w kościołach z terenu parafii odbyło się bardzo dużo, bo aż 145. Znamy również liczbę udzielonych w ciągu całego roku Komunii Świętych z naszego kościoła. Było ich nieco ponad 185 000. Samych księży gości z kraju i zagranicy korzystających z celebry w bazylice odnotowanych zostało w księdze 596. O popularności naszej bazyliki niech też świadczy inny fakt: świeczek wotywnych zużyto w bazylice ponad 380 tysięcy! Nie popadajmy jednak z tego powodu w tryumfalizm.
Potrzeba Bogu podziękować również za sprawy gospodarcze. Należy odnotować, że parafia kontynuuje z powodzeniem prace konserwatorskie m.in. przy Wielkim Ołtarzu mariackim. Podparte skrzydła poliptyku świadczą o tym, że wejdziemy wkrótce w decydującą fazę badań i konserwacji. Współpracujemy w tym dziele ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa, Narodowym Funduszem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędem Miasta Krakowa. W 2017 roku parafia Mariacka dzięki wsparciu tychże podmiotów zewnętrznych, darczyńców cegiełek i ofiarodawców indywidualnych przeprowadziła prace konserwatorskie i remonty, w tym wyżej wymieniony etap konserwacji Ołtarza Wielkiego, o łącznej wartości 4.001.951,24 złotych. Zakres prac był wielki i obejmował także zakończenie przeglądu dzwonów, remont sterczyn przy podporach gotyckich bazyliki od strony Małego Rynku, konserwację zbioru obrazów.
Bogu podziękujmy za inny wymiar tejże działalności. Zmieniamy i doskonalimy również instrumentarium organowe naszej bazyliki, które przeprowadza uznana na świecie austriacka firma Rieger Orgelbau. Krakowska firma informatyczna Comarch złożyła na ten cel pokaźną ofiarę, stając się współfundatorem tego dzieła. Za prace przy organach przekazaliśmy do tego czasu partnerowi zagranicznemu i polskiemu Urzędowi Skarbowemu z tytułu należnego podatku VAT w sumie 2.939.946,25 złotych. Jeden z naszych instrumentów przechodzi właśnie gruntowną naprawę i konserwację w Austrii. Cieszymy się przed Bogiem, również w kontekście powodzenia letniego Mariackiego Festiwalu Organowego. Kontynuując program zachowania dziedzictwa kościoła Mariackiego, planujemy również dalsze badania polichromii matejkowskiego sklepienia i zabezpieczenie jej fragmentów przed niebezpieczeństwem odspajania w warstwie zaprawy. W jesiennych miesiącach 2018 roku przewidujemy z powyższych powodów przerwy w ruchu turystycznym.
Ważną i budzącą zrozumiałe zainteresowanie informacją dla ludzi jest bilans ekonomiczny po tak wielkich wydatkowanych sumach. Administracja z satysfakcją zaznacza, że nasza parafia reguluje swoje zobowiązania na bieżąco i nie posiada długów. Dzięki wielkiej hojności Boga wyrażonej przez szczodrobliwość ofiarodawców i solidność najemców dysponujmy stabilnym budżetem, który pozwolił w 2017 roku na prowadzenie aktywnych i konstytutywnych dla wspólnoty wiary działań ewangelizacyjnych, jak i tych pomocowych, na wsparcie zewnętrznych inicjatyw, w tym edukacyjno-kulturalnych. Wspieramy w ten sposób np. coroczną kwestą Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei. Wspomagamy ubogich, szczególnie bezdomnych, których dwukrotnie zapraszamy na dedykowane rekolekcje, a akcją paczkową obejmujemy ponad 200 osób. Odwiedzamy również 30 chorych nie wychodzących z domu. Przekazaliśmy także odrębne ofiary na potrzeby budowy sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach, na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Parafię św. Jacka przy ul. Radzikowskiego, Parafię MB Królowej Polski przy ul. Kobierzyńskiej, Parafię św. Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego, ukraińskich katolików i dzieła misyjne w Afryce. Dzielimy się tym co mamy, ponieważ pamiętamy o zasadzie ewangelicznej jałmużny, którą w oryginalny sposób przypomina św. Paweł: Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie. Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg (2 Kor 9, 6–7).
Drodzy krakowianie i goście! Stary rok kończy się bezpowrotnie. Co nam objawi nowy czas? Na co Opatrzność Boża wskaże każdemu z nas po zmianie kalendarza? Co przyniesie nowy rok Ojczyźnie? Jesteśmy ciekawi, ale nie znamy odpowiedzi… Dzisiejsze Słowo wskazuje nam jednak wielką wartość do której winniśmy się kierować: Świętą Rodzinę. Jezus, Maryja, Józef przybywają wspólnie i w odpowiednim czasie do świątyni, aby postąpić według principiów wyznawanej wiary (Łk 2,22n). Słowo dnia opowiada nam, że ich świętość jest niczym innym jak odpowiednią reakcją człowieka na dobroć Stwórcy, rozłożoną jednak w czasie. Świętość jest praktyką wiary, niczym innym jak obowiązkowością, systematycznością, klarownością życia według jej zasad. Rodzina świętych też nie wiedziała co przyniesie jutro, lecz dziękowała Bogu, żyła zgodnie ze zwykłymi powinnościami wiary i otrzymywała od Boga łaskę po łasce. Jezus, Maryja, Józef trwali razem przed Bogiem w miejscu świętym, bo inaczej się po prostu nie godziło. Postępujmy i my tak samo, gdy upływają nasze dni oczyszczenia na ziemi i gdy będą upływać następne godziny.
Spełniajmy porządnie nasze codzienne czynności, na początku te obowiązki wiary, a one nas wyniosą ku Górze. Bóg czeka na nasze cierpliwe praktyki religijne wypełniane rodzinnie. Bóg tęskni za obecnością rodzin, które o czasie staną przed Jego obliczem. W domu Boga nie ma gości, wszyscy są u siebie, bez etykiet, równi jak dzieci, dlatego potrzeba znaleźć czas i miejsce w kalendarzach naszych i naszych bliskich, aby wspólnie dziękować, przepraszać, prosić, celebrować święta i rodzinne wydarzenia. Tego uczymy się od Jezusa – Syna Boga, Maryi – Jego Matki, św. Józefa – opiekuna Rodziny i patrona naszego miasta.
„Bo tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy ludziom zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołałyśmy ludziom okazać serca, bliskości, współczucia, dobroci, pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzone nam zło” (kard. Stefan Wyszyński). Toteż życzę Wam na koniec po prostu, aby nowy rok przyniósł więcej chrześcijańskiej werwy i wrażliwości w nas i wokół nas. Bo TYLE jest wart nasz rok i szkoda byłoby go roztrwonić. Amen.