14 maja podczas uroczystej liturgii Mszy św. metropolita krakowski — abp Marek Jędraszewski poświęcił nowe organy główne bazyliki Mariackiej.
„Organy piszczałkowe, które stanowią charakterystykę muzycznej modlitwy w Kościele łacińskim to wg Mozarta „król instrumentów”. Należy je mieć w wielkim poszanowaniu „jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych porywa do Boga i spraw niebieskich” . Tak napisali o organach Ojcowie Soboru Watykańskiego II, omawiając udział muzyki w liturgii. Dźwięk piszczałek przypomina nam ów donośny głos mówiący od tronu niebieskiego: „Oto przybytek Boga z ludźmi”. Z tego powodu nasze pilne, wieloletnie staranie o przywrócenie świetności instrumentarium organowego. Możemy modlić się wspólnotowo przy akompaniamencie prawdziwego „króla instrumentów” — mówił podczas powitania ks. inf. Dariusz Raś — archiprezbiter bazyliki Mariackiej.
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii podkreślił wagę i niezwykłość wydarzenia historycznego, którego jesteśmy nie tylko świadkami, ale i uczestnikami. Tymże wydarzeniem jest wysławianie Boga poprzez muzykę i poświęcenie organów, które są prawdziwie królewskim instrumentem pod gwiaździstym sklepieniem bazyliki Mariackiej. „I stąd dziękczynienie Bogu, że natchnął niektóre osoby by podjęły się wielkiego, niełatwego dzieła odnowy tych organów, a było to 7 lat temu w roku 2015, kiedy pojawiły się pierwsze konkretne zamysły, aby przez to dzieło móc jeszcze bardziej pięknie, a przez to bardziej szlachetnie sławić Pana zasiadającego na wieczystym tronie w Nowym Jeruzalem. Dziękujemy Panu Bogu także za budowniczych i wykonawców tych organów – firmę Rieger Orgelbu z Austrii, dziękujemy Panu Bogu za ofiarodawców i dobroczyńców tego niezwykłego instrumentu, który będzie za chwilę poświęcony, a wraz z tym momentem jego dźwięki będą bardziej wzlatywały ku górze, aby wysławiać, Tego którego żadne słowo nie jest w stanie do końca wysławić” — powiedział arcybiskup.
W Mszy św. uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce — abp Salvatore Pennacchio, a także krakowski biskup pomocniczy Robert Chrząszcz. Podczas uroczystości wystąpiły zespoły mariackie: Chór „Hasło”, Schola Mariacka i Cappella Marialis. Po Mszy św. odbył się krótki koncert inauguracyjny w wykonaniu mariackich organistów: Bogusława Grzybka, Krzysztofa Michałka, Michała Piechnika i Zygmunta Kokoszki.
Organy główne posiadają 62 głosy, w tym 8 zabytkowych pochodzących ze starszych mariackich instrumentów. Zachowane zostały np. najstarsze głosy Flet Major 8’ oraz Flet Minor 4’ pochodzące z 1800 roku. Nowy, bogatszy wygląd otrzymał zabytkowy prospekt organowy, który rozbudowano o dwie wieże. Całość uzupełniona została również o elementy snycerskie. Wygląd nowej szafy organowej jest kontynuacją klasycystycznego projektu Ignacego Ziarnickiego. Empora powróciła do swojego pierwotnego kształtu. Nowy instrument główny obsługiwany jest przez 4‑manuałowy stół gry, pozwalający na równoczesną grę na organach w prezbiterium. Zecer pozwala na sprawną obsługę instrumentu przez grającego, a nowoczesny system elektroniczny m. in. na nagrania utworów i odtwarzanie ich przez organy w dowolnym momencie. Bogata i różnorodna dyspozycja instrumentu wielkiego umożliwia wykonywanie muzyki wielu epok – od baroku po muzykę współczesną.