W zbiorach bazyliki Mariackiej znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów Olgi Boznańskiej – „W Wielki Piątek” przedstawiający scenę adoracji Krzyża Świętego przez zakonnicę.
Portret artystki
Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie w rodzinie Adama Boznańskiego i Francuzki – Eugenii Mondant. Wychowaniem i kształceniem Olgi oraz jej młodszej siostry – Izabeli zajmowała się matka. Następnie lekcji rysunku udzielali jej Józef Siedlecki i Kazimierz Pochwalski. Kolejne dwanaście lat spędziła w Monachium, gdzie odbyła studia w ASP u Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. Swoje umiejętności warsztatowe doskonaliła kopiując dzieła w Pinakotece monachijskiej i obrazy Velazqueza w Wiedniu. W Monachium otworzyła swoją pracownię i stworzyła wiele wybitnych obrazów m.in. „Portret Paula Nauena” (1893), który jednogłośnie uznany został za arcydzieło i przyniósł jej liczne wyróżnienia i nagrody. Został również jako pierwszy obraz artystki pozyskany do zbiorów narodowych – zakupiło go Muzeum Narodowe w Krakowie. Okres monachijski malarka uważała za najważniejszy w swoim artystycznym życiu. Następnie w 1898 roku wyjechała do Paryża, gdzie również jej obrazy cieszyły się ogromnym uznaniem. Niemal corocznie swoje prace wystawiała w Salon de la Societe Nationale des Beaux-Arts. Namalowała ponad dwa tysiące obrazów – prac skończonych i studiów.
Artystka zmarła 26 października 1940 roku w Paryżu. Wierząc głęboko w sens nauczania akademickiego, dom i pracownię w Krakowie zapisała w testamencie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych „aby służyła młodym polski malarzom i rzeźbiarzom”.
„W Wielki Piątek”
W 1890 roku, mając zaledwie 25 lat, Olga Boznańska namalowała dwa dużych rozmiarów obrazy: „W oranżerii” oraz „W Wielki Piątek”, które wysłała na krakowską wystawę w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Miały one udowodnić publiczności krakowskiej, jak rozwinął się jej talent malarski dzięki kilkuletniemu pobytowi w Monachium. Wedle intencji artystki dzieła te stanowiły dyptyk, dwie części tej samej malarskiej opowieści. Anna Król – autorka wystawy „Boznańska nieznana” dopatruje się w nich ukrytego wątku autobiograficznego malarki.
Obraz „W Wielki Piątek” (olej na płótnie, wymiary 240×158), noszący również tytuł „Śluby zakonne rzeźbiarki Toli Certowiczówny” przedstawia scenę adoracji Krzyża Świętego przez zakonnicę przed kaplicą błogosławionej Salomei w lewym ramieniu transeptu kościoła Franciszkanów w Krakowie. Identyfikacja tej sceny jako „Śluby zakonne rzeźbiarki Toli Certowiczówny” w opinii znawców twórczości artystki wydaje się być błędna, jako że Certowiczówna złożyła śluby zakonne u kanoniczek warszawskich dopiero w 1904 roku.
Dzieło to według krytyków zachwyca głębią perspektywy, grą światłocienia, nastrojem modlitewnego skupienia i boskiej tajemnicy. Pozwala docenić mistrzostwo Boznańskiej w oddaniu skomplikowanego przestrzennie wnętrza, z elementami martwej natury, którymi są ozdobna, kuta krata, a także elementy wyposażenia kaplicy. Obraz jest przykładem brawurowego rozegrania przez artystkę problemu światła, zarówno naturalnego, wpadającego przez niewidoczne, wysoko umieszczone okno, jak i sztucznego, jakie dyskretnie rzucają zapalone świece, zmuszając oko do obiegnięcia całej przestrzeni kompozycyjnej.
A. Król, Olga Boznańska w Akademii, Kraków 2005, s. 12–19.
Olga Boznańska (1865−1940) — katalog wystawy, Warszawa 2014, s. 169.
Muzeum Narodowe w Warszawie: