Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się złośliwego koronawirusa zamknięto instytucje publiczne, domy kultury, teatry, opery, kina, restauracje, jadłodajnie, placówki edukacyjne, szkoły i uczelnie wyższe. Wydaje się, że kościoły, kaplice wyznaniowe z powodu radykalnego prawa w praktyce również są otwarte tylko dla nielicznych. Jak więc w tej sytuacji zamkniętego, izolującego nas otoczenia i świata otwierać serca? Dzisiejsze słowo uczy nas jak to robić. Bo przecież jako wierzący w Chrystusa jesteśmy ciągle powołani do otwartości.
Tak mówi do nas Pan Bóg w Księdze Ezechiela: „Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów (…) Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój” (por. Ez 37, 12–14). Oczywiście w proroctwie chodzi o radość ze zmartwychwstania jako powszechnego przeznaczenia ludzi. A w Ewangelii dnia Zbawiciel Jezus, okazując głębokie wzruszenie, przychodzi do grobu Łazarza i daje nam potwierdzenie mocy Boga. Mówi: „Usuńcie kamień!”, tzn. otwórzcie grobowiec w którym od kilku dni spoczywa zmarły. Potem wskazuje na Łazarza i prosi: „Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić” (por. J 11, 40–45). To słowo wskrzesza w nas dzisiaj nadzieję. Wierzymy w zmartwychwstanie, to pokonamy wszelkie trudności w otwieraniu siebie.
W czasie epidemii bądźmy otwarci na życie, nad którym świeci przecież słońce zmartwychwstania. Bądźmy otwarci na autorytety medyczne, uczące prawdy o chorobach, przestrzegające przed lekceważeniem zaleceń i zachęcające do spokoju. Bądźmy również otwarci na potrzebujących, tak jak nasze Siostry Duchaczki, z ul. Szpitalnej 10, które zachowując wszelkie środki ostrożności wspomagają w tym czasie codziennie potrzebujących chlebem i herbatą. Bądźmy otwarci na pracę nad sobą, na zgłębianie Pisma Świętego, na choćby prywatne Gorzkie Żale czy Drogę Krzyżową z modlitewnika. W modlitwie i czynach mieszka nadzieja. Tak ją wyzwalamy dzięki Bogu.
Bądźmy otwarci również na zamyślenia wielkopostne — rekolekcje. To świetny czas, aby przeżywać je przez okno Internetu na mariacki.com i kanale YouTube archidiecezji krakowskiej. Codziennie, od dzisiaj do czwartku o 18:30 zapraszamy Was krakowian i chętnych na ucztę słowa. A będzie je głosił dla nas, dla miasta w czasie epidemii, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, biblista. Bądźmy głodni Słowa Bożego, które jest całe o nadziei. Bądźmy na nie otwarci. Bo któż jak nie my ma dać światu Dobrą Nowinę?
/ks. inf. Dariusz Raś/