Dziękczynienie i podsumowanie roku w bazylice Mariackiej w Krakowie — 31 grudnia AD 2022
Drodzy Krakowianie,
W ten szczególny dzień, we wspomnienie świętego papieża Sylwestra, w dzień śmierci papieża, Benedykta XVI, nazywanego przez wielu „teologiem w białej sutannie”, w ostatnią sobotę roku kalendarzowego, dobremu Bogu czynimy dziękczynienie i zapraszamy Go do następnego ogniwa łańcucha czasu, który nazywa się Rok 2023. Nie wiemy, co przyniesie. Jeszcze rok temu rozpamiętywaliśmy o związanej z wirusem chorobie COVID-19, w tym roku od 24 lutego martwimy się poważnie o pokój w Europie.
Stąd, przed ołtarzem Mariackim, prosimy dzisiaj Boga, aby chronił nas przed plagami głodu, ognia, chorób i wojny! Żebrzemy u Niego o pokój i spokój! Prosimy, aby wypowiedział nad nami swoje Słowo, o którym w tych dniach rozmyślamy śledząc czytanie Prologu Ewangelii św. Jana. Nie polegamy przecież tylko na sobie, na własnych umiejętnościach, lekarstwach, szczepionkach, negocjacjach, ale oddajemy się w ręce Księcia Pokoju, Przedziwnego Doradcy, Pana Panów i Króla Królów! Przy betlejemskiej tajemnicy prośmy usilnie Opatrzność Bożą o ustanie dramatów podziału ludzkości i współczesnych wojen, w tym szczególnie tej w Ukrainie. Nie ustajemy w modlitwie i sprawowaniu sakramentów świętych w tej intencji zgodnie z duchem Kościoła. Znamy już cenę słowa „pokój” i solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami w trudnej dla nich chwili.
Drodzy Bracia i Siostry,
Ten wieczór to również dobry czas na powiedzenie „dziękuję!”. Naszym księżom, siostrom, oraz duchownym i osobom konsekrowanym z terenu parafii, radnym parafialnym z działu duszpasterskiego, muzycznego i ekonomicznego, wielu oddanym pracownikom oraz krakowianom, korzystającym z posługi w kościele Mariackim składam podziękę za rozwijanie dziedzictwa tej 800-letniej parafii. Pomimo wymagających czasów wróciliśmy do rytmu duszpasterstwa sprzed pandemii. Świeccy katolicy obficie korzystali z naszych posług, co potwierdzają statystyki. W październiku br. odbyło się tradycyjne liczenie praktykujących na terenie Starego Miasta. Stąd wiemy, że w kościele Mariackim uczestniczyło w Eucharystii niedzielnej średnio 2224 osób (dominicantes), w całej parafii natomiast, we wszystkich jej kościołach było ich 8606. Przyjmujących komunię św., czyli communicantes, w kościele Mariackim było 938, a w całej parafii 3858, co stanowi 42% wszystkich modlących się podczas niedzielnych Eucharystii. Co interesujące również, liczba małych świeczek wotywnych wykorzystanych w ostatnim roku przez wiernych przy modlitwach doszła do 288 tysięcy, a w czasie celebracji wypaliło się 170 litrów oleju w świecach ołtarzowych.
Bogu niech będą dzięki za to, że byliśmy w kościele Mariackim szafarzami aż 63 sakramentów chrztu, a ogółem w całej parafii, we wszystkich kościołach na jej terenie udzielono ich 149. Jednakże dzieci pochodzących z samej parafii ochrzczono pięcioro, a zmarłych odeszło od nas do wieczności aż 17. To świadczy o procesie pustoszenia obszaru Starego Miasta, co z żalem odnotowujemy. W bieżącym jeszcze roku do I Komunii Św. przystąpiło u nas 12 dzieci, a na terenie parafii, licząc łącznie z innymi ośrodkami, w tym katechumenalnymi, po raz pierwszy do komunii przystąpiło jeszcze 50 osób. Znamy również liczbę udzielonych w ciągu całego roku komunii świętych z naszego kościoła. Było ich ponad 140 tysięcy. Księży gości z kraju i zagranicy korzystających z celebry odnotowano w księdze w zakrystii 365. Dziękujemy im, również kardynałom i biskupom, za wspólnotę Eucharystii w kościele Mariackim.
Samych konwersji na katolicyzm było 6. Bierzmowanych – z uwagi na comiesięczne bierzmowanie dla dorosłych – było w naszym kościele aż 348. W innych kościołach na terenie parafii udzielono 87 sakramentów bierzmowania. Z taką samą radością informujemy, że w samej bazylice Mariackiej pobłogosławiono 38 nowych małżeństw sakramentalnych. Ślubów kościelnych w kościołach z terenu parafii pobłogosławiono aż 112. Po czerwcowej peregrynacji Ikony Świętej Rodziny w naszej parafii, modliliśmy się, aby zawierane małżeństwa były zawsze środowiskami miłości i życia, więzią do ostatniego kubka wody i źródłem zbawienia.
Jako wspólnota parafialna wraz z zespołem wolontariuszy, obejmujemy troską potrzebujących, chlubimy się licznymi „tematycznymi” kwestami i puszką św. Antoniego. Dziękujemy za wszelkie ofiary do tych puszek. Przekazano na same cele charytatywne sumę 350 tysięcy złotych. Kwota ta obejmuje wszelką pomoc charytatywną podejmowaną przez różne formy parafialnej działalności, zbiórki prowadzone przy parafii przez różne fundacje, dużą zbiórkę na Ukrainę przeprowadzoną na portalu zrzutka.pl. Akcją paczkową obejmujemy na bieżąco ponad 280 osób, w tym proszących więźniów. Odwiedzamy również 30 chorych niewychodzących z domu. Dziękujemy za wiele miejsc w parafii, które roztaczają codzienną pomoc, w tym Siostrom Duchaczkom od lat wspierającym bezpośrednio parafię. Ponadto należy dodać, że nasze dwa domy rekolekcyjno-formacyjne, zwłaszcza ten w Bronowicach, przyjmowały potrzebujących uchodźców wojennych w najtrudniejszym czasie po wybuchu wojny.
Drodzy Domownicy i Przyjaciele kościoła Mariackiego w Krakowie,
Otwarcie naszych nowych organów wielkich było wydarzeniem w historii naszego kościoła i Krakowa, stanowiącym dzieło i dar naszego pokolenia na 800-lecie parafii Mariackiej. Od 2015 roku w bazylice Mariackiej prowadzone były bowiem prace nad projektem rewitalizacji całego instrumentarium, a poświęcenie dokonało się 14 maja 2022 roku przy prześwietnym udziale Metropolity Krakowskiego i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Przeżycie duchowe tym większe, że ich gra przysparza piękna modlitwy. Działanie to powiązane było z długoletnim wysiłkiem ekonomicznym parafii. Grupa organmistrzów z Rieger Orgelbau z Schwarzach (Vorarlberg), z powiatu Bregencja sprawiła nam jednak tak wielką radość budową, montażem i nastrojeniem nowego instrumentu, że Bogu dziękujemy za ostateczny efekt, który wiele lat był wyglądany. Nasz instrument główny posiada 62 głosy, w tym 8 zabytkowych pochodzących ze starszych mariackich instrumentów. Wszystkie trzy organowe instrumenty mariackie nawiązują po remontach i budowie do wspaniałości reszty wyposażenia artystycznego naszego kościoła. Dziękujemy za to dzieło Bogu i przyrzekamy prezentować nasze dziedzictwo mariackie w czasie liturgii oraz podczas wieczorów z muzyką pełną medytacji wielkich mistrzów muzyki organowej, jak to miało miejsce w tym roku, np. podczas sobotnich wizyt najlepszych organistów z kraju i z Europy. Za wsparcie tych wieczornych medytacji muzycznych dziękujemy Fundacji Orlen, Samorządowi Województwa Małopolskiego oraz dobrodziejom.
Wyrażamy również wdzięczność wszystkim życzliwym instytucjom i fundacjom, a w szczególności Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa, Narodowemu Funduszowi Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Miasta Krakowa, Spółce Akcyjnej Comarch oraz wielu pomniejszym darczyńcom.
W tym roku zakończyliśmy również z Bożą i ludzką pomocą kilkuletni projekt prowadzony pod nazwą „Nekropolia Mieszczan Krakowskich”. Wydatkowano na to zadanie 1.356.081,95 złotych. W jego ramach wspólnie z Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa zrealizowaliśmy gruntowną konserwację i renowację wszystkich tablic, epitafiów i wnętrz kaplic znajdujących się na elewacjach zewnętrznych naszej bazyliki. Ponadto, wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa przeprowadziliśmy pełną konserwację Herbu Królewskiego Miasta Krakowa, który po wielu latach powrócił pod emporę chórową. W ciągu tych dwunastu miesięcy odbyły się także istotne renowacje i konserwacje w murach naszej bazyliki. Warto wymienić choć kilka z nich:
- odnowa drzwi bocznych nawy południowej,
- renowacja ołtarza posoborowego i ambony,
- pełna konserwacja Orła Królewskiego z nieistniejących Organów Krzywych, który początkiem nowego roku zostanie zawieszony w Kaplicy Św. Antoniego.
Z inwestycji użytecznych dla codziennego funkcjonowania wiernych i turystów w bazylice, ważna jest ostatnia realizacja dotycząca wykonania wygrodzeń zabezpieczających miejsca sprawowania sakramentu spowiedzi i kaplicę Jana Chrzciciela, w której odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu. W nawie głównej wykonano specjalne jezdne przesłony na zapleckach ław, które mają ułatwić odwiedzającym poruszanie się w godzinach zwiedzania, a modlącym stworzyć strefę spokojnej modlitwy. Obecnie prowadzone są badania, odnowa i pełna konserwacja obrazu „Trzej Święci Janowie” ze zbiorów bazyliki, przy znacznym udziale Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Zapewniamy, że każdy grosz rozliczany jest skrupulatnie przez administrację realności bazyliki Mariackiej w Krakowie przed właściwymi instytucjami i dobroczyńcami. Informujemy również, że pomimo wymagającego 2022 roku parafia reguluje inne swoje zobowiązania na bieżąco i nie posiada żadnych długów. Czeka nas wymagający jak zawsze sezon zimowy początku roku, do którego jesteśmy przygotowani.
Siostry i Bracia,
Udało nam się przeżyć stabilnie ostatni, niespokojny przecież czas, angażować się w misję ewangelizacji świata, dbać o formację naszych wspólnot i grup, w tym o obchodzącą 10-lecie istnienia grupę adoracyjną „Chrystus w Starym Mieście”, wspomagać utrzymanie duchownych oraz krakowskich zakonów kontemplacyjnych, seminarium, uniwersytetów katolickich, dbać o personel oraz prowadzić konserwację powierzonych nam zabytków. Ufamy Bogu i mamy wielkie nadzieje wsparte Słowem Bożym, że Anno Domini 2023 będzie błogosławionym. Przy żłóbku Nowonarodzonego Pana posłuchajmy również jeszcze jednej rady papieża Franciszka z głębi mądrości Starego Roku, aby nadążać za szybko zmieniającymi się procesami komunikacyjnymi, żeby nie tracić kontaktu z nowymi pokoleniami. Ojciec Święty Franciszek nam radzi wprost, abyśmy byli „świadkami i tkaczami komunii”. Obecny wiek dla Franciszka „nie jest po prostu epoką zmian, ale jest zmianą epok”. Media, zwłaszcza media społecznościowe, zmieniają gwałtownie sposób życia, odnoszenia się do siebie, przekazywania informacji i opinii. W komunikacji trzeba koncentrować się na ludziach jako podmiotach, „rzeczownikach” – jak ich nazywał papież. Jesteśmy w kulturze, która popadła w „przymiotnikowość”, nie traktuje ludzi podmiotowo. „Spotkaj się, posłuchaj, a potem mów” – zachęca papież. (Por. Papież Franciszek, Przemówienie do członków włoskiej organizacji Copercom, 2022). Zawierzmy więc siebie samych przed Panem, Zbawcą naszym i pracujmy nad tkaniem komunii wśród ludzi i traktujmy siebie podmiotowo. Amen.
/ks. inf. Dariusz Raś/