15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP – w dzień odpustu parafialnego – metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił ołtarz Wita Stwosza po konserwacji.
„W tym roku szczególnym znakiem i źródłem błogosławieństwa Bożego jest zakończone po latach dzieło konserwacji Ołtarza Wielkiego, swoistej perły w koronie skarbów kościoła Mariackiego, który mieszczanie krakowscy przed ponad 500 laty ustawili w prezbiterium ad maiorem Dei gloriam i ku pociesze królewskiego miasta i jego mieszkańców (…). Ta swoista biblia z lipowego drewna wskazuje na chrześcijański porządek życia wg łaski i błogosławieństw, które odkrywamy u Syna Bożego i Najświętszej Maryi Panny” – powiedział na powitanie ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter bazyliki Mariackiej.
Podczas homilii arcybiskup Marek Jędraszewski mówił o przesłaniu, które płynie do nas z ołtarza Wita Stwosza: „Wtedy kiedy przeminą pierwsze niebo i pierwsza ziemia, kiedy wszystko stanie się znowu nowe nie będzie już miejsca na łzy, na tęsknotę, na żal, na cierpienie. Będzie przeogromne doświadczenie tego, że jesteśmy dziećmi Boga Najwyższego a On jest naszym Ojcem, Panem bogatym w miłosierdzie. Właśnie w świetle tej wizji trzeba zrozumieć przesłanie, które płynie do nas z ołtarza Wita Stwosza (…). Przedstawiony przez Wita Stwosza moment wniebowzięcia pokazuje, że to właśnie Jezus jest pierwszym pocieszycielem i tym, który sprawia, że smutek zamienia się w radość, bo to On przychodzi i unosi Maryję ku niebu”.
Metropolita krakowski odwołał się do III i IV tomu Dziejów Polski krakowskiego prof. Andrzeja Nowaka, w których opisał największe dokonania Rzeczypospolitej za czasów Kazimierza Jagiellończyka oraz do wiersza Zbigniewa Herberta Wit Stwosz: uśnięcie NMP. Przypomniał także o początkowej historii dzieła oraz przebytej w latach 2015–2021 konserwacji. „Ten niezwykły ołtarz — chluba Krakowa i całej naszej ojczyzny został rozpoczęty 25 maja 1477 roku, zakończony 12 lat później i odsłonięty w uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 1489 roku. Dzieło, które zlecono mało znanemu wówczas mistrzowi z Norymbergii Witowi Stwoszowi za sumę 2808 florenów było równowartością rocznego budżetu Królewskiego Miasta Krakowa. Ogromnych wymiarów ołtarz — 11×13 m — jest największą w Europie gotycką nastawą ołtarzową wypełnioną około 200 figurami”. Jak zaznaczył arcybiskup po tylu wiekach ołtarz wymagał już renowacji. Przeprowadzona ona została w ciągu sześciu lat, a jej koszty były ogromne. W finansowaniu partycypowały Kancelaria Prezydenta RP (73%), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15%), Gmina Miejska Kraków (8,5%) i parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie (4%).
„Jakże nie dziękować wszystkim ofiarodawcom i sponsorom, tego co dzisiaj tak bardzo cieszy nasze oczy, a jeszcze bardziej cieszy naszego ducha” – powiedział arcybiskup, dziękując szczególnie tym, którzy „zrozumieli, jak wielkie to jest dzieło i jak konieczne dla Kościoła, a także dla naszej ojczyzny”.
„Stając przed odnowionym, jakże wspaniałym ołtarzem genialnego Wita Stwosza, rozważając tajemnicę chwały Najświętszej Maryi Panny odkrywamy raz jeszcze siłę wezwania, które kieruje do nas Apostoł Narodów – „wolą Bożą jest wasze uświęcenie – jesteście powołani do świętości” – zakończył homilię arcybiskup.