W niedzielę, 25 września podczas Liturgii o godz. 13.00 zostanie wykonana Msza Es-dur na chór, solistów i organy Franciszka Mireckiego (1791−1862) — kompozytora związanego z bazyliką Mariacką.
Najprawdopodobniej będzie to prawykonanie tej kompozycji. Nie zachowały się bowiem żadne informacje o jej wcześniejszych prezentacjach. Zachowany rękopis dzieła został opracowany do wykonania przez muzyków mariackiego zespołu Cappella Marialis.
Franciszek Mirecki — urodził się w 1791 roku w rodzinie organisty mariackiego, a także darczyńcy kapeli mariackiej — Franciszka Mireckiego. Jego chrzest odbył się w kościele Mariackim w Krakowie 30 marca 1791 roku. W 1806 roku był dyszkancistą w chórze tegoż kościoła. W tym samym roku jego ojciec został zastrzelony przez skrzypka kapeli mariackiej, a infułat Jerzy Mieroszewski powierzył Franciszkowi juniorowi funkcję organisty mariackiego. W 1814 roku wyjechał do Wiednia, gdzie podjął naukę kompozycji, a także kontynuował naukę gry na fortepianie. Mieszkał i uczył się m.in. w Wenecji, Mediolanie, Paryżu i Genui. Jego utwory wystawiane były w La Scali. W 1838 roku powrócił do Krakowa i otrzymał pozwolenie na założenie szkoły muzycznej — Szkoły Śpiewu i Muzyki (oficjalnie nazywanej Szkołą i Bursą Muzyczną). W 1843 roku objął funkcję dyrektora artystycznego teatru krakowskiego. Zmarł 29 maja 1862 roku w Krakowie.
Życiorys na podstawie książki Barbary Ostafin „Z Krakowa do La Scali. Franciszek Mirecki (1791−1862). Monografia”.