W sobotę, 25 czerwca, o godz. 20.00 zapraszamy na recital organowy w wykonaniu organistów mariackich: Zygmunta Kokoszki, Krzysztofa Michałka oraz Michała Piechnika. To ostatni koncert w ramach tegorocznej edycji Mariackich Koncertów Organowych.
W programie:
Dietrich Buxtehude (1637–1706) — Preludium in D, Buxwv 139 (Michał Piechnik)
Johann Sebastian Bach (1685–1750) — Preludium i Fuga Es-dur, bwv 552 (Zygmunt Kokoszka)
César Franck (1822–1890) — Chorał a‑moll, fwv 40 (Krzysztof Michałek)
Louis Vierne (1870–1937) — Preambulum op. 31 (Krzysztof Michałek)
Louis Vierne (1870–1937) — Symphony no. 2 – I Allegro (Michał Piechnik)
Improwizacja na temat B–A–C–H (Zygmunt Kokoszka)
Improwizacje na tematy publiczności (Krzysztof Michałek)
Zygmunt Kokoszka — urodził się w 1977 r. w Krakowie w rodzinie o tradycjach muzycznych. W 2003 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy. Jest laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku). Brał udział w licznych kursach interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą. W latach 2000–2006 prowadził klasę organów w Archidiecezjalnej Szkole Organistowskiej, a w latach 2006–2018 w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z bazyliką Mariacką, w której w latach 2008–2022 pełnił funkcję organisty. Od 2018 roku jest nauczycielem – akompaniatorem w Szkole Muzycznej i stopnia w Świątnikach Górnych. Od 2020 roku studiuje fortepian na Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie dr hab. Urszuli Szyryńskiej. Prowadzi również działalność koncertową jako solista, kameralista i akompaniator w kraju i za granicą (Niemcy, Ukraina, usa). Współpracuje jako akompaniator z chórami (m.in. Chór Mariański, Akademicki Chór Organum, Chór Canticum Iubileum z Limanowej, Cappella Marialis, Kantorei Sankt Barbara).
Krzysztof Michałek — ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w trzech specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego, muzyka kościelna w klasie organów i st. kwal. Marka Wolaka oraz nauczanie przedmiotów teoretycznych. Swoją edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów i improwizacji organowej prof. Juliana Gembalskiego, które ukończył w 2010 roku. W grudniu 2012 uzyskał tytuł doktora, a w roku 2019 doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich oraz w konkursach muzycznych, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia. Koncertuje jako dyrygent i organista. Jest inicjatorem kilku festiwali muzycznych i cyklów koncertów w Polsce. W swoim dorobku posiada płyty cd z muzyką wokalno-instrumentalną i organową. Od września 2020 jest kierownikiem katedry muzyki religijnej krakowskiej Akademii Muzycznej, pełni funkcję organisty i dyrygenta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bazylice Mariackiej w Krakowie. Jest założycielem i dyrygentem trzech zespołów: chóru Musica ex Anima, Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, a także Cappella Marialis w bazylice Mariackiej w Krakowie. Jako dyrygent koncertuje także z innymi zespołami, m.in. Górecki Chamber Choir w zakresie muzyki współczesnej oraz Collegium Palestrinae w zakresie muzyki dawnej (m.in. monograficzne koncerty Williama Byrda i Orlando Gibbonsa). Od 2017 roku jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w specjalizacji: organy piszczałkowe. Wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmują: muzyka sakralna, improwizacja organowa, budownictwo organowe oraz muzyka Kościoła anglikańskiego.
Michał Piechnik — urodził się w 1993 r. w Jaworznie. W 2021 r. ukończył studia w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego) w Krakowie, w klasie organów dra Daniela Prajznera. Od 2022 roku pełni funkcję organisty bazyliki Mariackiej. Wcześniej pełnił funkcję organisty w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, parafii Matki Bożej Anielskiej (założyciel i dyrygent chóru Portiuncula) w Jaworznie oraz parafii Józefa Rzemieślnika w Jaworznie. Laureat III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w zakresie improwizacji organowej. Współpracował z Filharmonią oraz Operą Krakowską. Brał udział w konkursach, przesłuchaniach organowych oraz kursach mistrzowskich. Jako akompaniator i chórzysta współpracował z chórem bazyliki Bożego Miłosierdzia Musica ex anima w Polsce i za granicą (Francja, Anglia). Nagrywał płyty jako solista, dyrygent i chórzysta. Koncertował jako solista, chórzysta i akompaniator (w kraju i za granicą – Hiszpania, Francja, Anglia, Włochy, Szkocja).
Gośćmi honorowymi wydarzenia będą pracownicy firmy Comarch S.A., która współtworzyła z Parafią projekt budowy nowych organów głównych.