W sobotę (19 listopada) o godz. 19.30 zespół wokalno-instrumentalny bazyliki — Cappella Marialis pod dyrekcją Krzysztofa Michałka, wykona Requem Gabriela Fauré, op. 48 . Koncert poprzedzi wykład ks. inf. dra Dariusza Rasia dotyczący mariackiej nekropolii i jej mediosfery. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Gabriel Fauré skomponował Requiem d‑moll op. 48, w latach 1887–1890. Msza za zmarłych uważana jest za jedno z najpiękniejszych Requiem XIX wieku. Koncentruje się ona na wiecznym odpoczynku i ukojeniu. Artysta tak mówił o swoim dziele: „Moje Requiem.. mówiono, że nie wyraża strachu przed śmiercią, ktoś nazwał je kołysanką śmierci. Ale ja w taki właśnie sposób postrzegam śmierć: jako szczęśliwe uwolnienie, jako pragnienie szczęścia pozaziemskiego, a nie jako bolesne doświadczenie”.
Requiem op. 48 ma jedynie siedem części: Introit połączony z Kyrie, Offertoire, Sanctus, Pie Jesu, Agnus Dei – łącznie z Lux aeterna, a także Libera me oraz In Paradisum. Różni się zatem od konwencji requiem opartej na soborze trydenckim i potrydenckim rozumieniu pojęcia ‘msza żałobna’, dlatego że pełna sekwencja Dies irae została pominięta i zastąpiona sekcją Pie Jesu. Część końcowa In Paradisum opiera się na tekście, który nie jest częścią liturgii Mszy żałobnej, lecz pogrzebu.
Gabriel Urbain Fauré — urodził się 12 maja 1845 roku w Pamiers. Uczył się w paryskiej École de Musique Classique et Religieuse, kształcącej głównie organistów, i od 21 roku życia przez kilkadziesiąt lat był organistą kościołów w Rennes i w Paryżu. W 1896 roku został profesorem kompozycji w Konserwatorium Paryskim, a w 1905 – dyrektorem tej uczelni (do 1920). Był mistrzem małych form, stąd przewaga w jego twórczości pieśni i utworów fortepianowych. Miał ogromną inwencję melodyczną, wrażliwość harmoniczną, poczucie proporcji, nie ulegając żadnym wpływom, doprowadził swoją sztukę do klasycznej prostoty i klarowności. Zmarł 4 listopada 1924 roku w Paryżu.