Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z książką „Ewangelicznie demokratyczna Polska. Śladami publicystyki ks. Ferdynanda Machaya” autorstwa ks. Dariusza Rasia i Marty Woźniak. Jest to opowieść o życiu i działalności publicystycznej wybitnej postaci historycznej – kapłana, doktora teologii, oddanego społecznika i redaktora.
Ks. Ferdynand Machay (1889−1967) może być dla wielu unaocznieniem pewnej mieszanki kulturowej, niezwykłej z powodu tylu wielkich wartości spojonych w jedno. Był wizjonerem społecznym, który wyznawał katolicyzm, romantycznie ukochał Polskę i nosił wysoko banderę góralszczyzny. Jako pozytywista – aktywnie zaangażowany w systematyczną obronę słabych – realistycznie oceniał możliwości poprawy społecznej rzeczywistości. Stanowczo przedstawiał swoje postulaty, które nawet w XXI wieku nie są pozbawione aktualności. Jak zaznacza ks. dr Dariusz Raś „ks. Machay był praktykiem społecznym, działającym w Krakowie i uznanym w Polsce. Przenikliwie definiował problemy społeczne, był przekonany do pilnych rozwiązań natury politycznej, obierał świadomie cele. Pracował w myśl etyki chrześcijańskiej, a tytułowa ewangelicznie demokratyczna Polska przyświecała mu w całokształcie jego misji”.
Ksiądz Machay był apologetą polskości Orawy i Spisza, czołową postacią Akcji Katolickiej, członkiem Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie, senatorem II Rzeczypospolitej z nominacji prezydenckiej oraz proboszczem parafii pw. Najświętszego Salwatora na Zwierzyńcu, a następnie od 1944 roku archiprezbiterem kościoła Mariackiego. Oprócz aktywności na tak wielu polach posiadał także talent publicystyczny, który poświęcał dla ukazania wizji nowego ducha państwa. „Ks. Machay miał niezwykły dar komunikowania się, pisał, mówił, operował, wręcz emanował słowem. Jego publicystyka pulsuje z serca katolickiej nauki społecznej, zasadza się na haśle miłości i sprawiedliwości społecznej. Dlatego też wizjonerska i prekursorska praca na polu polskich mediów drukowanych krakowskiego redaktora – nie może pozostać bez echa” – mówi Marta Woźniak.
Ks. Machay jest autorem wielu książek, m.in. „Rozwiązanie sprawy społecznej w ramach Akcji Katolickiej. Na podstawie aktów urzędowych papieży Piusa X i Benedykta XV”, „Finansowe wskazówki Ewangelii”, „Problem wsi polskiej jako zagadnienie społeczne” czy „Gazda Piotr Borowy. Życie i pisma”. Jednak jego najbardziej znaną książką pozostaje pamiętnik „Moja droga do Polski”. W nim opisał dzieciństwo oraz młodość do 1920 roku, skupiając się na wydarzeniach, które towarzyszyły mu w odnajdywaniu polskiej świadomości. Natomiast w historii krakowskiej prasy zapisał się przede wszystkim jako redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Dzwon Niedzielny”. Na jego łamach prowadził Przegląd Tygodniowy i opublikował ponad 90 innych artykułów. Jednakże aktywnie zasilał swoimi tekstami również inne czasopisma. Pisał m.in. do „Gazety Podhalańskiej”, „Ruchu Katolickiego”, „Przewodnika Katolickiego”, a po wojnie do nowopowstałego „Tygodnika Powszechnego”. Łącznie był autorem ponad 500 tekstów. Był także założycielem wydawnictwa Mariackiego, którego celem było szerzenie pożytecznych dzieł treści naukowo-religijnej i społecznej.
Publikację opisującą życie i działalność ks. Ferdynanda Machaya można nabyć m.in. w zakrystii bazyliki Mariackiej.