Zapraszamy na pierwsze spotkanie nowego cyklu poświęconego teologii i duchowości ikony, które będzie miało miejsce w Bazylice Mariackiej w Krakowie dnia 22 października. Rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 18.30, a po Mszy kontynuujemy w sali przy ul. Siennej 5.
Ikona sama w sobie jest wizerunkiem zawieszonym między dwiema rzeczywistościami: jest obrazem wykonany przez człowieka, lecz przedstawia rzeczywistość wykraczającą poza ten świat. Malowana jest farbami, lecz pisana jest światłem. Opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w historii, a jednak przedstawia prawdy ponadczasowe.
Pierwsze spotkanie będzie poświęcone nie tylko teologii ikony w ogólności – teologii, która pojmuje ikonę jako okno jednocześnie dzielące i łączące dwa światy. Zastanowimy się także, co ikony w swojej treści (a nie tylko w swojej istocie) mówią o dwóch porządkach i relacji między nimi. Ikona przecież jest pisana światłem, lecz to światło wydobywane jest przy pomocy ziemskich środków (złota, minerałów itp.). Czy ikona więc wszystko co ziemskie podporządkowuje Bogu, czy raczej wskazuje na autonomię? Czy na ikonie to, co Boskie należy do Boga, a to co cesarskie do Cezara? Czy istnieje w ogóle ikona, która obrazuje i wyjaśnia sens tej przedziwnej przypowieści, w której Jezus odpowiada faryzeuszom przypatrując się cesarskiej monecie?
Tegoroczny cykl poświęcony teologii ikon podejmował będzie kwestie związane nie tylko z duchowością chrześcijańską, ale w czasie kolejnych spotkań, kontemplując ikony, będziemy starali się pogłębić prawdy podawane nam przez Kościół w liturgii. Liturgia jest bowiem świętą i Boską przestrzenią, dokonującą się w naszym codziennym życiu – podobnie zresztą jak ikona.