Według Kodeksu Prawa Kanonicznego: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności. Do zawarcia sakramentu małżeństwa potrzebna jest dojrzałość duchowa, którą człowiek uzyskuje w sakramencie bierzmowania.
Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej. Ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem oraz udziela specjalnej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem.
Sakrament małżeństwa udoskonala miłość mężczyzny i kobiety. Daje im siłę trwania w dozgonnej, wzajemnej i wiernej miłości. Oznacza też otwarcie się na pomoc Boga, zwłaszcza w sytuacjach trudnej codzienności, kryzysu, rozczarowań.
W pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca podczas mszy świętej o 13:00.
Kursy przedmałżeńskie odbywają się w wielu parafiach. Szczególnie jednak polecamy Kurs na miłość prowadzony przez ks. Jacka Stryczka, dominikańskie Kursy dla narzeczonych oraz kursy w innych parafiach naszej Archidiecezji.
Chrzestnym może być osoba wierząca, praktykująca i bierzmowana.
– pozwolenie z parafii zamieszkania
– metryka urodzenia dziecka z USC
– wypis z Księgi Ślubów (w przypadku braku ślubu wymaga się aktów urodzenia rodziców z USC)
– zaświadczenia rodziców chrzestnych z parafii zamieszkania
– biała szatka
– świeca
W sprawach dotyczących chrztu należy się udać do kancelarii parafialnej. Chęć ochrzczenia dziecka zgłaszają rodzice (przynajmniej jeden z rodziców musi wyrazić zgodę na chrzest dziecka).
Świadkiem bierzmowania może być osoba wierząca i praktykująca, która przyjęła już sakrament bierzmowania.
Warunki, jakim powinien odpowiadać świadek bierzmowania (na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego) [por. kan. 893]:
Jest wyznaczony przez przyjmującego bierzmowanie albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza bierzmowania, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania.
Ukończył 16 lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku.
Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.
Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.
Nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanie, może być współmałżonkiem.
Ponieważ przyjmujący bierzmowanie wybiera sobie tylko jednego świadka, nie może nim zostać wyznawca niekatolickiej wspólnoty kościelnej (KPK 874).
Zaleca się, by chrzestny był świadkiem bierzmowania.
Pierwszym warunkiem przyjęcia bierzmowania jest w pełni świadoma, osobista decyzja. Sakrament bierzmowania stanowi przejście w wiarę dojrzałą, dlatego może do niego przystąpić osoba, która pragnie rozwijać w sobie chrześcijańskie wartości i powierzyć swoje życie Bogu.
Do sakramentu bierzmowania może przystąpić osoba ochrzczona i znajdująca się w stanie łaski uświęcającej.
Stały spowiednik może znacząco pomóc w rozwoju duchowym. Nie jest on żadnym obowiązkiem. Jeśli jednak bardzo chcesz pracować nad sobą i zmieniać się na lepsze, stały spowiednik może znacząco w tym pomóc, gdyż zna Cię dobrze i łatwiej jest mu Ciebie zrozumieć.
Według prawa kanonicznego katolik powinien spowiadać się przynajmniej raz w roku. Warto jednak spowiadać się częściej, najlepiej regularnie, na przykład co miesiąc. Częsta i regularna spowiedź pomaga rozwijać się duchowo. W przypadku popełnienia grzechu ciężkiego zaleca się jak najszybsze skorzystanie z sakramentu pojednania.
Spowiedź ma na celu pojednanie z Bogiem i Kościołem, a także ma prowadzić do nawrócenia. Nie tylko oczyszcza z grzechów, ale też pomaga w codziennych staraniach czynienia dobra i walki z własnymi słabościami.
Tradycyjnie zamawianiu mszy świętej towarzyszy ofiara pieniężna, która przeznaczona jest na potrzeby utrzymania parafii i rezydujących w niej księży. Kwota składanej ofiary zależy wyłącznie od woli i możliwości finansowych osoby zamawiającej mszę.
Można się modlić za wszystkich ludzi żywych i umarłych w stosownych intencjach. Intencje mszalne można podzielić na błagalne (np. prośba o udaną operację, rozwiązanie trudnej sytuacji życiowej) i dziękczynne (np. za wyleczenie z choroby, jubileusz małżeństwa). Najczęściej msze zamawiane są za rodzinę i bliskich zmarłych. Istnieją też intencje ogólne – np. o pokój na świecie, za ojczyznę, za wszystkich chorych i cierpiących.
Podczas każdej mszy świętej zgromadzenie liturgiczne modli się w wybranych intencjach. Zamawianie mszy świętej jest więc wyrazem poszukiwania Bożej pomocy i duchowego wsparcia wspólnoty kościelnej lub sposobem wyrażenia dziękczynienia za otrzymane łaski.
W Bazylice Mariackiej można zamówić następujące rodzaje intencji:
· indywidualne – msza odprawiana będzie w jednej intencji,
· zbiorowe – msza odprawiana będzie w kilku intencjach,
· nowennowe – intencja zostanie odczytana podczas nowenny.
W tym celu należy udać się do zakrystii, gdzie dyżurująca siostra pomoże w wybraniu terminu. Chcąc zamówić mszę w konkretnym terminie (np. w związku z rodzinną rocznicą, urodzinami itd.), warto starać się o to z odpowiednim wyprzedzeniem.
W Kościele rzymskokatolickim bierzmowanie odgrywa rolę wyznania wiary, niejako świadomego, bo dokonywanego w wieku dorosłym (lub zbliżonym do dorosłości). Innymi nazwami sakramentu bierzmowania są: sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, sakrament umocnienia w wierze oraz sakrament dopełnienia.