Parafia Wniebowzięcia NMP w Krakowie od 2015 roku systematycznie realizuje projekt przywrócenia pełnego brzmienia muzyki organowej podczas liturgii. Zamysł zostanie sfinalizowany w roku 2021, kiedy ukończony zostanie projekt przebudowy nowego instrumentu głównego. Remont organów będzie w części sfinansowany dzięki donacji od krakowskiej firmy informatycznej Comarch SA, co pozwoli przybliżyć ten ważny, również dla kultury muzycznej Krakowa, moment i zasadniczo poprawić własności muzycznych organów we wnętrzu bazyliki Mariackiej.
Comarch przeznaczył na ten cel znaczną darowiznę i będzie współfundatorem nowego instrumentu oraz całego projektu rewitalizacji przestrzeni muzycznej w kościele. Krakowska spółka od wielu lat współpracuje z Parafią Mariacką przy organizacji wydarzeń muzycznych i sponsoruje Mariacki Festiwal Organowy — cykl letnich wydarzeń muzycznych w murach kościelnych Parafii — od samego początku jego istnienia
– Comarch coraz mocniej realizuje politykę społecznej odpowiedzialności biznesu i angażuje się w działalność na rzecz ochrony oraz odbudowy dziedzictwa narodowego. Jesteśmy firmą z Krakowa i zależy nam, aby to miasto rozwijało się właśnie jako miejsce spotkań miłośników szeroko pojętej kultury z całego świata. Dlatego od kilku lat wspieramy koncerty muzyki organowej w kościele Mariackim, które gromadzą rzesze melomanów. Bazylika jest sercem i symbolem Krakowa, a hejnał grany z wieży mariackiej codziennie słyszą mieszkańcy z całej Polski i nie tylko. Najwyższy czas, aby i dźwięk organów rozbrzmiał z perfekcją należną temu miejscu – mówi prof. Janusz Filipiak, założyciel i prezes Comarch SA.
— Wypada tylko podziękować za zaangażowanie i pomoc Comarchu w podtrzymywaniu świetności duchowego dziedzictwa bazyliki i miasta Krakowa. Cieszę się osobiście z tego, że dotychczasowa, trzyletnia już współpraca z tą krakowską firmą przy Mariackim Festiwalu Organowym tak dobrze owocuje. Spodziewamy się, że Comarch pozostanie na dłużej partnerem tego przedsięwzięcia — skomentował ks. dr Dariusz Raś – proboszcz — archiprezbiter kościoła Mariackiego.
Celem całego projektu, w który zaangażował się Comarch jest realizacja działań konserwatorskich, naprawa i rewitalizacja całego instrumentarium organowego bazyliki Mariackiej. Generalnej konserwacji poddajemy aktualnie organy chórowe w prezbiterium, czyścimy i stroimy instrument w nawie południowej, a w następnym etapie przebudowujemy nowy instrument z zachowaniem głosów zabytkowych. Prace realizowane są pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Archidiecezjalnego Konserwatora Zabytków Archidiecezji Krakowskiej oraz Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.
W ubiegłych latach Parafia przeprowadziła konkurs i po serii analiz, w ścisłej współpracy z Archidiecezjalną Komisją Muzyki Kościelnej wyłoniła najlepszą ofertę wykonawcy z nadesłanych z zagranicy propozycji. Ostatecznym kształtem nowego instrumentarium zajmuje się już austriacka pracownia Rieger Orgelbau GMbH z Schwarzach, która podjęła się współpracy z parafią. Warto w tym miejscu dodać, że firma Rieger jest rozpoznawalnym na całym świecie i renomowanym wykonawcą instrumentów. Jej nowe dzieła służą m.in. w katedrze w Regensburgu, w bazylice w Nazarecie czy filharmonii w Wiedniu i w Paryżu.
Funkcja liturgiczna instrumentu jest priorytetem zamysłu przebudowy kościelnego instrumentarium w bazylice. Dlatego nowe organy główne będą posiadać 62 głosy i intonacyjnie będą współpracować z instrumentem chórowym, aby użytkowanie tych dwóch instrumentów harmonizowało w pełni z przestrzenią liturgiczną kościoła. Środki na dzieło podejmowane przez Parafię pochodzą z kilkuletnich oszczędności i ofiar licznych darczyńców Parafii Mariackiej w tym Comarch SA.