„Wyciągnij rękę do ubogiego!”- pod tym hasłem odbyła się w tym roku czwarta edycja Światowego Dnia Ubogich. Mszy św. w bazylice Mariackiej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski.
„Pomimo, a może przede wszystkim, w trwającej pandemii papież Franciszek pytał nas w orędziu: „Co możemy zrobić, aby wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć marginalizację i cierpienie?”. Światowy Dzień Ubogich to więc nie tylko wspólna modlitwa, za którą specjalnie dziękujemy obecnemu pośród nas Metropolicie Krakowskiemu, ale także konkretna materialna pomoc udzielana w Archidiecezji. I np. po zakończeniu tej Mszy św. w kościele Mariackim potrzebujący otrzymają żywność w formie tzw. „Paczki w Starym Mieście”, którą na ul. Szpitalnej rozdawać będą siostry Duchaczki. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio z ul. Smoleńsk, przy wsparciu Arcybractwa Miłosierdzia, wyda ponad 200 ciepłych posiłków i rozdawać będzie ubogim herbatę. Tych gestów miłosierdzia czynionych w ramach zespołów charytatywnych, wspólnot i organizacji w naszej Archidiecezji dzieje się dziś bardzo wiele” — mówił na rozpoczęcie Eucharystii ks. infułat Dariusz Raś.
Jak podkreślał podczas homilii arcybiskup Marek Jędraszewski „Bóg dał nam dar życia. Bóg dał nam dar czasu. Naszego czasu. Czasu każdej i każdego z nas. Odmiennego, różnego, ale zawsze stanowiącego szansę by okazywać dobroć, by każdego dnia stawać się miłosiernymi na wzór miłosiernego Ojca zgodnie z wezwaniem Pana Jezusa „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz miłosierny jest”. Nawiązując do orędzia papieża Franciszka metropolita krakowski mówił, że „wiele jest bied ludzkich i wiele nieszczęść zarówno materialnych jak i duchowych, które nieraz głośno krzyczą. Obecnie takim nieszczęściem stała się pandemia. Nakłania nas ona do zachowania dystansu wobec drugiego człowieka, do unikania spotkań, ale chodzi także o to, by pokazać że mimo i na przekór tym wymogom trzeba mieć odwagę pokonać strach, lęk i iść z pomocą tym, którzy tej naszej pomocy potrzebują, bo niekiedy bez tej pomocy nie mają szansy przeżycia”.
Organizatorzy ŚDU w swoich działaniach wspomagają nie tylko osoby ubogie, ale także starszych i samotnych, którzy pozostają w domach. Wolontariusze odwiedzą ich, rozwożąc posiłki oraz dzieląc się dobrym słowem.
Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 roku i jest obchodzony co roku w 33. Niedzielę Zwykłą.