W Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać wystawę „Cud światła – witraże średniowieczne w Polsce”. Rdzeń wystawy stanowią czternastowieczne witraże z kościoła Mariackiego.
Wystawa ta to opowieść o zmianach rangi witrażownictwa w historii sztuki. „Witraże to dzieła sztuki, które żyją dzięki światłu i w jego rytmie, w rytmie dnia i nocy, w rytmie pór roku. Pojawiają się i znikają niezależnie od naszej woli. Na wystawie pokazujemy także i ten fenomen. Za rdzeń wystawy możemy uznać czternastowieczne witraże z kościoła Mariackiego, a wyjątkowa możliwość pokazania ich publiczności stała się jednym z pretekstów do jej zorganizowania” – podkreśla kurator wystawy dr Dobrosława Horzela. „Dzięki trwającej właśnie restauracji ołtarza Wita Stwosza i ustawionym wokół niego rusztowaniom mogliśmy wyjąć witraże z okien i bardzo cieszymy się, że są prezentowane w Muzeum Narodowym” – dodaje ks. dr Dariusz Raś – proboszcz bazyliki.
Na wystawie można zobaczyć 77 witraży powstałych między XII a XVI wiekiem, jak również 78 innych dzieł sztuki, takich jak obrazy, dokumenty, grafiki, książki, hafty czy złotnictwo. Z bazyliki Mariackiej wyeksponowane zostały XIX-wieczne kwatery: „Podlasianie”, „Pielgrzymka Polaków”, „Polska pielgrzymka u Piusa IX” , kwatery średniowieczne: „Kwatera ornamentalna”, „Męczeństwo świętej”, „Pijaństwo Noego”, „Cierniem koronowanie”, „Wyśmiewanie Eliasza”, „Stworzenie aniołów”, „Stworzenie słońca i księżyca”, a także: kielich Ave Verum z XIV/XV w., ornat z haftowaną pretekstą z przedstawieniem Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Katarzyną z ok. 1410 roku oraz XIX-wieczne księgi.
„To pierwsza tak obszerna prezentacja średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest pionierska w skali całego polskiego muzealnictwa – zarówno ze względu na wartość pokazanych dzieł, merytoryczne opracowanie, jak i kwestie konserwatorskie związane z ich eksponowaniem w muzeum” – mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski – dyrektor MNK.
Wystawę można oglądać do 26 lipca 2020 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1.