Z obydwu wież bazyliki Mariackiej (wieży wyższej liczącej 82 metry i wieży niższej liczącej 69 metrów), na cały stary Kraków rozlegają się wspaniałe dźwięki. To głosy czterech średniowiecznych dzwonów liturgicznych i jednego współczesnego, uderzenia dwóch zegarowych gongów, dźwięk dzwonka za konających i oczywiście hejnał mariacki, grany przez hejnalistę. Zespół czterech dzwonów i gongów bazyliki Mariackiej to unikat na skalę światową.
Wszystkie dzwony liturgiczne (PÓŁZYGMUNT, TENEBRAT, MISJONAŁ i MIESZCZAŃSKI oraz współczesny „JÓZEF Z NAZARETU”) zawieszone są we wnętrzu wieży niższej pełniącej funkcję dzwonnicy.
Gongi zegarowe umieszczone są wysoko, w hełmach obydwu wież. Pomieszczenie strażaka grającego co godzinę hejnał, znajduje się w wieży wyższej, tuż pod hełmem.
Na zewnętrznej ścianie dzwonnicy, od strony Rynku Głównego, zawieszono „dzwonek za konających”. Dzwony liturgiczne używane są regularnie przez cały rok — każdy według określonego harmonogramu. Ponadto, z okazji większych uroczystości religijnych (Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Triduum Paschalne, Procesja Bożego Ciała) uruchamia się dodatkowe sekwencje jako element liturgicznych celebracji.
Dzwony mają napędy elektryczne (silniki liniowe) i są pod stałą kontrolą eksploatacyjną prowadzoną przez firmę RDUCH B&C i zatrudnionego dzwonnika.
Na południowej ścianie bazyliki umieszczony jest ponadto zegar słoneczny, który w dawnych czasach wyznaczał czas uderzania gongów i dzwonów, przypominając każdemu przechodzącemu o nieuchronnym upływie czasu.
Rycerski Półzygmunt
Dzwon został ufundowany w roku 1438 przez polskich rycerzy. Odlał go mistrz Jan Freudental. Głównym fundatorem dzwonu i inicjatorem jego wykonania był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki, późniejszy kardynał. To największy z dzwonów mariackich, a kiedyś największy dzwon Krakowa. Ma średnicę 180 cm i waży ok. 4,8 tony. Jest zawieszony najniżej, na czwartym poziomie wieży. Dzwoni dźwiękiem cis1.
Dzwon jest dedykowany Bogurodzicy – patronce bazyliki. Jej imię jest kilkakrotnie wymienione w inskrypcji, a wizerunek Maryi z Dzieciątkiem umieszczono w górnej części klosza obok plakiety z orłem.
Widnieją tam też rycerskie herby fundatorów i herb Krakowa. W szczególny sposób wyróżniono króla Władysława III (Warneńczyka) umieszczając na dzwonie dwa jego herby (podwójny krzyż). Dzwon doznał uszkodzenia w dolnej części. Okoliczności oderwania fragmentu wieńca nie są jednak znane. Obecnie jego dźwięk można usłyszeć codziennie o godz. 21.05 i w piątki o godz. 15.04.
Królewski Tenebrat
Ufundowany został przez króla Władysława Jagiełłę około roku 1388. Jego powstaniu towarzyszyły wydarzenia najwyższej wagi państwowej i religijnej. Oto zapoczątkowano w Krewie Unię Polski z Litwą (w 1385 roku); Jagiełło został ochrzczony, poślubił Jadwigę i został koronowany na króla Polski (w 1386 roku). Być może fundacja dzwonu była wspólnym dziełem pary królewskiej. Dzwon odlał ludwisarz Jan z Nowej Wsi Spiskiej. Pobożna inskrypcja umieszczona na szyi dzwonu zawiera wezwanie do Chrystusa i słowa: AVE MARIA.
W środkowej części klosza umieszczono medaliony przedstawiające symbole czterech ewangelistów oraz plakiety z herbami Krakowa i Litwy, posiadające wielką wartość historyczną.
Ten wspaniały dzwon ma średnicę 175 cm i waży ok. 4,1 tony. Do czasu odlania Dzwonu Rycerskiego był on największym dzwonem Krakowa. Jest zawieszony na VI poziomie wieży. Dzwoni on dźwiękiem cis 1. Można go usłyszeć w niedzielę i święta o godz. 9.50.
Misjonał
Ufundowany został przez nieznanego fundatora około roku 1387. Odlany został przez Mistrza Jana z Nowej Wsi Spiskiej. Możliwe, że jego nazwa nawiązuje do chrystianizacji Litwy, ale też do stałej potrzeby głoszenia Słowa Bożego. Jedna z hipotez zakłada, że do powstania dzwonu mogła przyczynić się królowa Jadwiga znana ze swej pobożności. Inskrypcja łacińska umieszczona na dzwonie jest pobożnym wezwaniem o pokój do Chrystusa – Króla Chwały.
Dzwon ma średnicę 135 cm i waży ok. 1,8 tony. Jest zawieszony na VII poziomie wieży nad Tenebratem. Dzwoni dźwiękiem f1. Jego brzmienie słyszane jest codziennie o godz. 18.25.
Mieszczański
Został ufundowany przez mieszczan. To jeden z najstarszych zachowanych w Polsce dzwonów. Został odlany około 1320 roku przez nieznanego mistrza. W tym samym czasie nastąpiła konsekracja kościoła Mariackiego po jego przebudowie i rozbudowie. Dzwon ten mógł być wspólną fundacją parafian świątyni i mieszczan, dla których kościół Mariacki był i mamy nadzieję jest najważniejszą świątynią. Inskrypcja na kloszu podobnie jak na Misjonale i Tenebracie błaga Króla Chwały o pokój. Litery tworzące napis to piękna, romańska majuskuła, spotykana tylko na najstarszych dzwonach. W starych dokumentach miasta był nazywany Campana Antiqua.
Dzwon ma średnicę 108 cm i waży ok. 0,9 tony. Jest zawieszony obok dzwonu Misjonał na VII poziomie wieży. Ma dźwięk a1. Dzwoni codziennie o godz. 7.55.
Józef z Nazaretu
Został ufundowany na 700-lecie kościoła Mariackiego i odlany 30 maja 2019 roku w pracowni Felczyńskich w Przemyślu. Jego waga 700 kg nawiązuje wprost do 700 lat gotyckiego kościoła Mariackiego. Średnica kielicha wynosi 103 cm. Wystrój dzwonu nawiązuje ściśle projektem do gotyku, zawiera tradycyjne herby: Krakowa, obecnego Arcybiskupa Metropolity Marka Jędraszewskiego oraz bp. Iwo Odrowąża, historycznego Fundatora parafii z ok. 1222 roku. Na dzwonie umieszczono też plakietę przedstawiającą św. Józefa z Dzieciątkiem. Szatę graficzną dzwonu opracował artysta Ryszard Paprocki. Dzwon został zawieszony na VIII kondygnacji wieży dzwonnicy. Pierwszy raz zadzwonił 1 stycznia 2020 roku obwieszając rok jubileuszowy. Ma dźwięk g1. Dzwoni codziennie o godz. 12.04.
Gong zegarowy — większy
Ten zegarowy dzwon wykonano w roku 1530. Przez całą dobę strażak wybija na nim pełne godziny przed odtrąbieniem hejnału. Czynność tę wykonuje ręcznie przy pomocy urządzenia złożonego z uchwytu, cięgna i dźwigni zakończonej ciężkim stalowym młotem, który uderza od zewnątrz w dolną część klosza dzwonu. Gong ma 165 cm średnicy i waży ok. 3,5 tony. Jest zawieszony na wieży wyższej – wewnątrz iglicy gotyckiego hełmu, pod złotą koroną.
Gong zegarowy — mniejszy
Wykonany został w 1564 roku i zawieszony wewnątrz hełmu wieży niższej – dzwonnicy. Gong ten był kiedyś połączony systemem cięgien i dźwigni z wieżą wyższą. Strażak ręcznie powtarzał na nim wybijanie pełnych godzin po odtrąbieniu hejnału. W 1939 roku dzwon zamilkł na 76 lat. Obecnie po remoncie gong wybija kwadranse przy pomocy elektrycznego młotka sterowanego zegarem elektronicznym.
Gong ma 140 cm średnicy i waży ok. 1,7 tony.
Dzwonek za konających
Odlany został w 1736 roku przez Kacpra Koebera z Wrocławia. Nosi imię św. Michała Archanioła – patrona „dobrej śmierci”. Jego fundatorem był krakowski ławnik Krystian Jungling. Zgodnie z tradycją ukształtowaną w Europie dzwonił oznajmiając śmierć parafianina i jego narodziny dla nieba. Podobnie jak jeden z gongów zegarowych dzwonek ten „milczał” przez kilkadziesiąt ostatnich lat. W 2015 roku został jednak odrestaurowany i na powrót pełni swoją funkcję w czasie uroczystości pogrzebowych. To jedyny tego typu czynny dzwonek w Krakowie.
Klosz dzwonka ma średnicę 22 cm i waży 7,5 kg. Dzwoni dźwiękiem ais3.
opracował: Andrzej Bochniak
współpraca: Piotr Korniak
Pełne informacje o dzwonach mariackich, wraz z fotografiami i rysunkami technicznymi znajdują się w książce Andrzeja Bochniaka „Dzwony kościoła Mariackiego”. Publikacja do nabycia w zakrystii bazyliki Mariackiej, w biurze obsługi ruchu turystycznego oraz w sklepie Arkos.
DZWONY MARIACKIE | |
PÓŁZYGMUNT | codziennie, godz. 21.05,piątki, godz. 15.04 |
TENEBRAT | niedziele i święta, godz. 9.50 |
MISJONAŁ | codziennie, godz. 18.25 |
MIESZCZAŃSKI | codziennie, godz. 7.55 |
JÓZEF Z NAZARETU | codziennie, godz. 12.04 |