Bierzmowanie jest kolejnym spośród sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu.
Nazwa sakramentu pochodzi od łacińskiego słowa confirmatio, które oznacza potwierdzenie. Etymologia polskiego słowa pochodzi od staropolskiego słowa bierzmo, które oznacza belkę podtrzymującą strop domu. Sakrament bierzmowania jest więc sakramentem umacniającym i podtrzymującym życie w wierze.
W obrzędzie bierzmowania najważniejszym znakiem jest namaszczenie krzyżmem, które jest pieczęcią Ducha Świętego. Chrześcijanin przyjmujący ten sakrament decyduje się na całkowitą przynależność do Chrystusa i oddanie się na Jego służbę. To znamię Ducha jest także znakiem obietnicy Bożej opieki.
Bierzmowanie w parafii Mariackiej
Młodzież
Terminy spotkań dla uczniów gimnazjum pragnących przystąpić do bierzmowania są ogłaszane na początku roku szkolnego.
Dorośli
Dorośli kandydaci do bierzmowania powinni wcześniej odbyć przygotowanie w swojej parafii. W bazylice Mariackiej nie przygotowuje się indywidualnych kandydatów.
WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Zgoda ze swojej parafii,
2. Zaświadczenie o ukończeniu przygotowania do Bierzmowania,
3. Metryka Chrztu,
4. Karta „Sakrament Bierzmowania”. Kartę do Bierzmowania wydaje parafia zamieszkania lub ewentualnie kapłan przygotowujący daną osobę do przyjęcia tego Sakramentu. Na karcie powinna być pieczęć parafialna i adnotacja o zakończeniu przygotowania do sakramentu.
Kandydaci wraz ze świadkami, zaopatrzeni w wymagane dokumenty zgłaszają się w kancelarii bazyliki Mariackiej (plac Mariacki 5, parter) na godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. Początek Mszy św. w bazylice o godz. 17.00.
Kandydaci wraz ze świadkami muszą się wyspowiadać, zanim przyjdą na miejsce udzielania sakramentu bierzmowania.
Po bierzmowaniu parafia Mariacka dokonuje zapisu w księdze bierzmowanych i przesyła świadectwa bierzmowania parafiom, które wystawiły metrykę chrztu św. celem dokonania odpowiedniej adnotacji w księdze chrztów. Można też odebrać je osobiście w kancelarii Parafii Mariackiej kilka dni po przystąpieniu do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Kancelarią Parafialną.
Terminy bierzmowań:
2024: 18 stycznia, 15 lutego, 21 marca, 18 kwietnia, 16 maja, 20 czerwca, 22 sierpnia, 19 września, 17 października, 21 listopada, 19 grudnia
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności. Do zawarcia sakramentu małżeństwa potrzebna jest dojrzałość duchowa, którą człowiek uzyskuje w sakramencie bierzmowania.
Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej. Ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem oraz udziela specjalnej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem.
Świadkiem bierzmowania może być osoba wierząca i praktykująca, która przyjęła już sakrament bierzmowania.
Warunki, jakim powinien odpowiadać świadek bierzmowania (na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego) [por. kan. 893]:
Jest wyznaczony przez przyjmującego bierzmowanie albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza bierzmowania, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania.
Ukończył 16 lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku.
Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.
Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.
Nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanie, może być współmałżonkiem.
Ponieważ przyjmujący bierzmowanie wybiera sobie tylko jednego świadka, nie może nim zostać wyznawca niekatolickiej wspólnoty kościelnej (KPK 874).
Zaleca się, by chrzestny był świadkiem bierzmowania.
Pierwszym warunkiem przyjęcia bierzmowania jest w pełni świadoma, osobista decyzja. Sakrament bierzmowania stanowi przejście w wiarę dojrzałą, dlatego może do niego przystąpić osoba, która pragnie rozwijać w sobie chrześcijańskie wartości i powierzyć swoje życie Bogu.
Do sakramentu bierzmowania może przystąpić osoba ochrzczona i znajdująca się w stanie łaski uświęcającej.