Preteksta krzyżowa z haftem przedstawiającym Ukrzyżowanie z Matką Boską i św. Janem oraz z czterema Ewangelistami ze zbiorów bazyliki Mariackiej w Krakowie
Czas powstania: haft i tkanina koniec XV w.
Technika: haft acupicturowy, aksamit broszowany
Materiały: nici jedwabne, nici metalowe, płótno
Fundacja: (?)
W zbiorach kościoła Mariackiego znajduje się cenny i ciekawy przykład średniowiecznego haftu wykonanego w technice acupictury. Nazwa ta pochodzi od łacińskich słów acu pictura, co można przetłumaczyć jako obraz namalowany igłą. Właśnie w tej technice naśladującej malarstwo została wykonana figuralna dekoracja hafciarska preteksty krzyżowej, która zdobi tył ornatu uszytego z zielonego, piętnastowiecznego aksamitu weneckiego.
Preteksta ta ma formę krzyża o ramionach delikatnie podniesionych ku górze i zdobi ją bogaty haft z przedstawieniem sceny Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem oraz z czterema Ewangelistami. Zielony Krzyż został ukazany jako tzw. Drzewo Życia o krótkich, przyciętych konarach, z których wyrastają obficie gałązki ze złoto-czerwonymi i złoto-beżowymi kwiatami. Krzyż został wyobrażony na złotym tle haftowanym nićmi metalowymi, przytrzymanymi drobnymi ściegami z czerwonych nici jedwabnych, które tworzą deseń siateczki. Postać Chrystusa jest znacznie większa od pozostałych, a Jego umęczone ciało wyhaftowano bardzo realistycznie z dokładnym zaznaczeniem szczegółów anatomii. Wyhaftowano również krople krwi przy dłoniach, stopach oraz wypływające z przebitego boku. Głowę Chrystusa okala nimb z ozdobną rozetą i małymi liliami. Ponad głową Chrystusa znajduje się titulus o formie banderoli ze słabo czytelnymi literami INRI. Perizonium, którym przepasane są biodra Chrystusa, z jednej strony jest rozwiązane oraz lekko uniesione ku górze.
Pod krzyżem stoją Matka Boska ze św. Janem Ewangelistą. Z tyłu za nimi widoczne są twarze postaci stojących na dalszym planie. Jedna z nich ma również nimb nad głową, a dwie ubrane są w rycerskie hełmy. W ramionach krzyża i u jego dołu, wyhaftowano postaci czterech Ewangelistów wraz z ich symbolami. Ewangeliści siedzą w szerokich ławach, a w dłoniach trzymają otwarte księgi. Nad krzyżem wyhaftowano postać św. Jana, a w ramionach krzyża po prawej stronie św. Marka, a po lewej św. Łukasza. U dołu pod krzyżem znajduje się postać św. Mateusza. Przedstawiono go jako młodzieńca z jasnymi włosami do ramion. Jest on ubrany w błękitną tunikę oraz w zielony, bogato udrapowany płaszcz podszyty czerwoną tkaniną, a na głowie ma czerwoną czapkę. Rękawy tuniki oraz brzegi jego płaszcza obszyte są złotą lamówką.