12 stycznia br. na Zamku Królewskim na Wawelu otwarto wystawę „Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600”. Wśród zaprezentowanych dzieł znajduje się kilkanaście obiektów pochodzących z bazyliki Mariackiej.
Na wystawie wyeksponowany został zachowany w częściach ołtarz z około 1600 r., sygnowane dzieło Jacoba Mertensa — antwerpskiego mistrza działającego w Krakowie. Ołtarz pochodzi z nieistniejącej już kaplicy w kamienicy penitencjarzy kościoła Mariackiego, choć jego pierwotnym miejscem przeznaczenia był najprawdopodobniej ołtarz Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie po lewej stronie arkady tęczowej, a więc przed wejściem do prezbiterium. Rozebrane na części retabulum jest obecnie przechowywane w Prałatówce. Jego środkową część stanowiła duża tablica z „Zwiastowaniem Marii”. Pozostałe obrazy (dziesięć malowanych jednostronnie tablic i predella) świadczą, że nastawa miała tradycyjny, wywodzący się ze sztuki gotyckiej kształt tryptyku. Tablice przedstawiają sceny z Ewangelii i wydarzenia z życia wybranych świętych, m.in. św. Marcina czy ścięcie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Ponadto, ze zbiorów bazyliki Mariackiej prezentowane są trzy niezwykłej klasy obiekty — z ołtarza pw. Ukrzyżowanego Zbawiciela obraz na desce „Matka Boska z Dzieciątkiem” oraz obraz olejny na płótnie „Ukrzyżowanie”, a także absolutnie wyjątkowy, choć niewielkich rozmiarów ołtarzyk hebanowy z dekoracjami z kości słoniowej.


