13 maja o godz. 20.00 odbędzie się w bazylice koncert organowy Daniela Strządały w ramach cyklu Mariackich Koncertów Organowych. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Daniel Strządała — organy
Marcin Wasilewski-Kruk — kantor
Program koncertu:
A. Hollins — Concert Overture no. 2
J. S. Bach — Preludium i fuga Es-dur BWV 552
J. S. Bach — Aria „Schafe können sicher weiden” z BWV 208 (oprac. na organy — D. Strządała)
S. Moniuszko — dwa fragmenty z Litanii Ostrobramskich (transkrypcja: D. Strządała)
C. Franck — Chorał III a‑moll
Salve Regina — śpiew gregoriański
D. Strządała — Hommage a Jan Matejko (improwizacja)
Daniel Strządała - (ur. 1995) – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego (2019, dyplom z wyróżnieniem) oraz dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej: Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia (2011, klasa organów mgr Sebastiana Matyji) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki (2014, klasa klawesynu dr Urszuli Jasieckiej-Bury). Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w licznych warsztatach prowadzonych przez profesorów i wykładowców wyższych uczelni polskich i zagranicznych (m. in. Julian Gembalski, Marek Toporowski, Pieter van Dijk i Thierry Escaich).
Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista w charakterze solisty, improwizatora, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną czy Silesian Chamber Players. Swoją aktywność muzyczną rozszerzył także o kompozycję i dyrygenturę. W swoim dorobku kompozytorskim posiada m.in. utwory organowe, klawesynowe, chóralne i kameralne oraz liczne opracowania i transkrypcje. Do tej pory zostało prawykonanych ponad 30 utworów jego autorstwa w kraju i za granicą. Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.
Na swoim koncie ma również nagrania płytowe, internetowe i radiowe (w tym trzy płyty solowe: „Impresje organowe w dekanacie czechowickim” (2012), „Organy Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie” (2021) oraz „Organy kościoła św. Maksymiliana w Jelczu-Laskowicach” (2022), a także siedem płyt nagranych z Chórem św. Józefa w Zabrzegu, z którym w latach 2006–2022 współpracował jako akompaniator i dyrygent).
Od 2019 r. pracuje w charakterze asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach, a od września 2022 r. jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Od 2018 r. jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.