Wenerowany od wieków przez krakowian obraz Matki Boskiej Łaskawej został zdjęty z północnej fasady kościoła Mariackiego. Na swoje miejsce wróci w grudniu br. po przeprowadzeniu koniecznych prac konserwatorskich. MB Łaskawa chroni krakowian od nieszczęść i chorób, a łaski opiewają zwłaszcza od XVIII wieku Jej figury i obrazy ze strzałami — symbolami grzechu i chorób. Pod naszym wizerunkiem na co dzień świeci się lampka, a krakowianie pozostawiają kwiaty. Nasz obraz Matki Bożej Łaskawej został zdjęty do konserwacji 18 czerwca br. po uzyskaniu odpowiednich zgód. Na zewnętrznej ścianie obok wejścia do kruchty północnej kościoła Mariackiego w miejsce obrazu za kilka dni zostanie zamontowana wierna kopia. Jednak już odliczamy czas do powrotu oryginału na swoje pierwotne miejsce. Wiernych i turystów prosimy o zrozumienie konieczności działań konserwatorskich - mówi archiprezbiter bazyliki, ks. inf. Dariusz Raś.
Historia obrazu sięga początków XVIII wieku. W latach 1707–1709 w Krakowie panowało „morowe powietrze”, podczas którego zmarło 19.270 osób. Biskup chełmiński, administrator biskupstwa krakowskiego, zalecił uroczyste modlitwy przed obrazem Najświętszej Maryi Panny w kościele Karmelitów na Piasku. Rajca krakowski Michał Behm opiekujący się chorymi, ze składek i własnych pieniędzy zbudował obszerny szpital nad brzegiem Wisły, za miastem. W 1708 r. otrzymał od oo. Pijarów wizerunek Matki Boskiej Łaskawej. Po udzieleniu przez biskupa zezwolenia na odprawianie modlitw i nabożeństw do MB Łaskawej, polecił wymalować Jej wizerunek na zewnętrznej ścianie kościoła Mariackiego, przy północnym wejściu. Przed tym obrazem, przy głosie trąb, wierni prosili o ocalenie. Tego samego roku (1708), w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, epidemia skończyła się. Obraz uzyskał opinię cudownego i otaczany był coraz większym kultem.
W 1876 r. na zlecenie księdza Zygmunta Goliana, obraz odnowił malarz Wojciech Eliasz. Według relacji (prawdopodobnie samego malarza) obraz był tak zniszczony, że nie nadawał się do konserwacji, więc Eliasz wykonał nowy obraz, doklejając kawałki starego obrazu zgodnie z poleceniem ks. Goliana, celem nadania nowemu wizerunkowi cudownych właściwości.
W 1923 r. obraz MB Łaskawej ze ściany zewnętrznej kościoła był ponownie odnawiany przez Matyldę Maleniewską, która go obcięła, zdublowała i przemalowała, zachowując kompozycję postaci Marii. Prace prowadzone w latach 1998–1990 przez Wiesławę Stefańską ujawniły natomiast zachowaną, najstarszą warstwę malarską, wykonaną najprawdopodobniej około 1770 r. Stefańska usunęła późniejsze przemalowania, odsłoniła i uzupełniła warstwę, która była eksponowana aż do obecnej konserwacji.