Zakup cegiełkę na konserwację ołtarza mariackiego dłuta Wita Stwosza — PRZEJDŹ DALEJ
HISTORIA KONSERWACJI
Od wieków archiprezbiterzy mariaccy, mając pod opieką jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Europie, kierowali się troską o zachowanie od zepsucia kosztownej i rzadkiej pięknością swoją rzeźby w Wielkim Ołtarzu.
Ołtarz główny, pentaptyk szafiasty autorstwa Wita Stwosza, powstał w latach 1477–1489. Dzieło kilkakrotnie w swej historii podlegało pracom konserwatorskim i restauratorskim, co spowodowało nieznaczne zmiany i przekształcenia, m. in. w zwieńczeniu ołtarza, a jego obecna forma architektoniczna odbiega od pierwotnego projektu. Jednak zasadniczą formę i założenie ikonograficzne ołtarz zachował do dziś.
Ołtarz był wielokrotnie oczyszczany i naprawiany. Najstarsze świadectwo troski o dzieło to dokument z 1533 r., z którego dowiadujemy się, że o ołtarz dbali specjalnie do tego powołani pracownicy kościoła.
W XVIII w., wraz ze zmianą smaku artystycznego, powstała koncepcja zastąpienia ołtarza nowym, w modnym stylu barokowym, ale do jej realizacji na szczęście nie doszło.
Dzieło Stwosza zostało ponownie docenione, gdy w 1822 r. jeden z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy europejskich Bertel Thorvaldsen zachwycił się maestrią artysty. Archiprezbiter ks. Wincenty Łańcucki w 1832 r. podjął pierwsze kroki zmierzające ku konserwacji ołtarza. W latach 1866–1869 przeprowadzono pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki wielką konserwację ołtarza. Przekształcono wtedy strukturę architektonicznych pinakli zwieńczenia i podjęto próby usunięcia przemalowań z pierwotnej polichromii i złoceń, choć zadbano również o pozostawienie jego zabytkowego charakteru.
Kolejne konserwacje miały miejsce już w XX w., w latach 1932–1934, za czasów archiprezbitera ks. dra Józefa Kulinowskiego. Pod kierunkiem prof. Juliana Makarewicza podjęto kolejne próby odsłonięcia pierwotnych polichromii i korektę zabiegów XIX-wiecznych oraz dokonano zachowawczej konserwacji formy rzeźbiarskiej. Ostatnim wielkim działaniem konserwatorskim były prace z lat 1946–1950 prowadzone przez prof. Mariana Słoneckiego, które miały na celu przede wszystkim rozpoznanie i naprawę zniszczeń powstałych po zagrabieniu ołtarza przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wieloletni proces konserwacji dotyczył zarówno konstrukcji architektonicznej, jak i polichromowanych elementów rzeźbiarskich. Następnie dwukrotnie, w 1986 r. pod kierunkiem Aleksandry Bogdanowskiej oraz w 1999 r. pod kierunkiem prof. Mariana Paciorka, podjęto prace nad oczyszczeniem struktury nastawy ołtarzowej i wykonaniem drobnych retuszy wcześniejszych uzupełnień polichromii i złoceń.
W latach 90. XX w. zabezpieczano osypujące się złocenia, wykonano odwierty pozwalające na określenie stanu zachowania struktury drewna oraz liczne retusze wcześniejszych uzupełnień ubytków polichromii.
OBECNY PROJEKT KONSERWATORSKI
Obecny projekt konserwatorski jest konsekwencją działań rozpoczętych w latach 2011–2012 , kiedy to z inicjatywy SKOZK i bazyliki Mariackiej reprezentowanej przez ks. infułata dra Dariusza Rasia powołano Komisję Konserwatorską do przeprowadzenia oceny stanu zachowania ołtarza Wita Stwosza. Przewodniczącym komisji konserwatorskiej był prof. Władysław Zalewski. Powstały po tych pracach raport określił stan ołtarza jako „stabilny”, lecz „zagrożony”, ze stale pogłębiającymi się obszarami zniszczeń. Dał on asumpt do podjęcia kompleksowych prac badawczych i konserwatorskich nad ołtarzem.
W 2013 r. Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przeprowadził pełną inwentaryzację ołtarza metodą skaningu laserowego 3D i stworzył najnowszą dokumentację pomiarową w postaci ortoplanów
i rysunków wektorowych.
Obecnie z inicjatywy parafii prowadzone są działania związane z rozpoczęciem monitoringu zanieczyszczeń i pyłów oraz instalacji stałego monitoringu mikroklimatycznego.
Dla przeprowadzenia prac badawczych i konserwatorskich ogłoszono trzyetapowy konkurs, który miał na celu wyłonienie wykonawcy zdolnego wzorowo przeprowadzić to wymagające przedsięwzięcie. Zwycięzcą konkursu został Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Ryczałtowy koszt kompleksowych prac badawczych i konserwatorskich, wraz z pracami pomocniczymi (m. in. spotkania międzynarodowej grupy ekspertów, stworzenie projektu nowoczesnej prewencji, ochrony i bezpiecznego użytkowania ołtarza, projektu systemu przeciwpożarowego, projektu i montażu rusztowań, przygotowania materiałów do opracowania monograficznego) wynosić będzie 13 720 687,90 zł.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się we wrześniu 2015 r. i potrwają do lutego 2021 r.
Prace prowadzone są w taki sposób, by ołtarz był stale dostępny zarówno na potrzeby kultu religijnego i liturgii, jak i dla turystów. W trakcie trwania prac mogą zostać ogłoszone krótkie przerwy w ruchu turystycznym, będą one jednak zapowiadane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Ogólne wymiary ołtarza
Wysokość: 13 m
Szerokość: 11 m
Całkowita powierzchnia części dekoracyjnej: 866,52 m2
Całkowita powierzchnia odwrocia: 107,45 m2
Powierzchnia zwieńczenia: 67,37 m2
Kontakt
Konserwator zbiorów artystycznych Bazyliki Mariackiej
Katarzyna Pakuła
Plac Mariacki 2, 31–042 Kraków
tel: +48 606 219 460
e‑mail: katarzyna.pakula@mariacki.com
Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki jest jednostką naukowo-badawczą skupiającą dwa wydziały: Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Instytut reprezentowany jest przez prof. Ireneusza Płuskę oraz dra hab. Jarosława Adamowicza. W pracach uczestniczą konserwatorzy dzieł sztuki, historycy, fizycy, chemicy, inżynierowie oraz inni naukowcy i specjaliści wielu jednostek naukowych. Należy tu wymienić, oprócz już wspomnianej Akademii Sztuk Pięknych, Polską Akademię Nauk, Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Krakowską i Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. W ramach konsultacji zapraszani są specjaliści z kraju i z zagranicy. W ramach obecnego programu „Kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie ołtarza Wita Stwosza (1489 r.)” MIK będzie realizować szereg badań i analiz oraz przeprowadzi pełną kompleksową konserwację Wielkiego Ołtarza Wita Stwosza. Jest to kolejne zadanie tego zespołu realizowane przy obiekcie.
Badania i konserwacja Ołtarza Wita Stwosza
Odkryj piękno ołtarza z bliska
DZIĘKUJEMY NASZYM OFIARODAWCOM ZA WSPARCIE OKAZANE PRZY DUŻYCH PROJEKTACH PROWADZONYCH PRZEZ PARAFIĘ MARIACKĄ ORAZ PODCZAS PANDEMII!
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Urząd Wojewódzki, Pan Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego;
Akon Sp. z o. o., Blue Media Spółka Akcyjna, Budrem Kraków, Centrum Sztuki Ludowej IMAGO, Chór Filharmonii Oslo, Comarch S.A., Ekotrade Sp. z o. o., Firma Handlowa ENERGO-TUR Sp. z o. o., Fundacja Familijna Rodziny Wentzlów, Fundacja Incanto, Fundacja Rodziny Engelów, Fundacja Rodziny Filipiaków, Fundacja Tauron, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe ARTIM, Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło”;
oraz liczne fundacje prywatne