W naszej pracowni konserwatorskiej pochylamy się nie tylko nad obrazami na podłożu drewnianym, ale także nad dziełami na płótnie, rzeźbami czy złotnictwem. Pracujemy nad obiektami z bazyliki, jak i spoza niej: obecnie prowadzimy prace przy dwóch dziełach pochodzących z parafii i dwóch spoza niej.
Pierwszym z mariackich dzieł, które poddawane jest konserwacji jest wenerowany od wieków przez krakowian obraz Matki Boskiej Łaskawej, który został zdjęty z północnej fasady kościoła. Pochodzi on z XVIII wieku, gdy w Krakowie panowała zaraza. Krakowianie modlili się przed nim wierząc, że zaraza nie wyjdzie poza granice miasta. Co ciekawe, obraz ten był powodem do powstania grobowca archiprezbiterów mariackich na Rakowicach. Na grobowcu tym znajduje się rzeźba – podobizna Matki Boskiej ze strzałami — mówi ks. inf. Dariusz Raś — archiprezbiter kościoła Mariackiego.
W pracowni pracujemy także nad portretem infułata Marcina Lochmana z Prałatówki. Okresowej kontroli stanu zachowania poddawane są obecnie również dwa obrazy na drewnie z końca XVI w. z tzw. cyklu obrazów Prałatówkowych. Do nich dwa lata temu założone zostały specjalne wzmocnienia struktury podobrazi drewnianych.
Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi kościołami i instytucjami. Od kilku miesięcy kompleksowej konserwacji poddajemy m.in. portret bł. Michała Giedroycia z kościoła św. Marka w Krakowie i obrazy z kościoła pw. Św. Wojciecha BM w Niedźwiedziu — informuje Katarzyna Pakuła-Major — konserwator zbiorów artystycznych. Z parafii w Niedźwiedziu pochodzą dwa dwustronnie malowane, wczesnorenesansowe obrazy na drewnie: „Pokłon Trzech Króli” (awers) i „Upadek pod krzyżem” (rewers).
Pracownia konserwatorska została oddana do użytku 6 maja 2019 roku. Jest ona wynikiem długoletniej współpracy pomiędzy parafią Mariacką a pracownikami krakowskiej ASP, która rozpoczęła się w maju 2012 roku, kiedy ASP otrzymała grant z Fundacji Paula J. Getty’ego na konserwację obrazów Hansa Süssa z Kulmbachu. Praca nad tymi dziełami została zwieńczona wystawą w Muzeum Narodowym.
Pracownia posiada profesjonalny system monitorujący warunki klimatyczne (szczególnie istotne dla obiektów na drewnie), system wentylacji, stanowisko do werniksowania z odciągaczem pyłów, stanowisko do wstawienia drobnych maszyn stolarskich (piła taśmowa, strug elektryczny itp.), stanowisko do prezentacji multimedialnych przebiegu prac konserwatorskich (komisje konserwatorskie, pokazy dla studentów i profesjonalistów), a także odpowiedni system antywłamaniowy.
Zgłoszenia do badań i prac konserwatorskich można wysyłać na archiwum@mariacki.com.