15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Mariackiej obchodzony jest odpust parafialny. Scena Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP przedstawiona została w wielu dziełach i na szatach liturgicznych, m.in. w ołtarzu dłuta Wita Stwosza oraz na ornacie malowanym z 1895 roku.
Ornat biały z malowaną sceną Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ze zbiorów bazyliki Mariackiej w Krakowie
Czas powstania: 1895 r.
Miejsce powstania: Kraków
Autor: Teresa Oborska, Podług Oryginału Michała Stachowicza z r. 1815
Technika: malarstwo na jedwabiu, ryps półjedwabny morowany, koronka klockowa
Materiały: warstwa malarska wykonana w niezidentyfikowanej technice, nici jedwabne, bawełniane, metalowe
Fundacja: ks. inf. Józef Krzemieński
W zbiorach kościoła Mariackiego znajdują się komplety tzw. garnitury oraz pojedyncze szaty liturgiczne ozdobione w nietypowy sposób za pomocą techniki malarskiej. W skład tzw. garnituru wchodzą kapa, ornat, dalmatyki, stuły, welon kielichowy, manipularze, palki oraz bursy kielichowe. Jednym z takich kompletów jest biały garnitur z malowanymi scenami ukazującymi życie Najświętszej Maryi Panny ufundowany w roku 1895 przez ks. infułata Józefa Krzemieńskiego. Ornat przynależący do tego kompletu posiada z przodu malowaną scenę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, a z tyłu zdobi go również namalowane bezpośrednio na jedwabiu przedstawienie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Według inskrypcji znajdującej się na podszewce ornatu sceny zostały namalowane na podstawie malowideł Michała Stachowicza powstałych w 1815 r. Sceny figuralne oraz otok dekoltu zostały dodatkowo ozdobione bordiurą utworzoną z filigranowej wici roślinnej o wąskich, zielonych liściach z błękitnymi i różowymi kwiatami oraz z wplecionymi w nią kłosami zbóż.
Ornat ze sceną Wniebowzięcia NMP, tył