Jako Bracia Strzeleccy, jesteśmy obecni w tym czasie Wielkanocy na Eucharystii, aby jak co roku, na nowo zapalić się światłem od naszego Mistrza Jezusa Chrystusa. Zmartwychwstanie, które świętujemy stało się nowym początkiem nie tylko dla łacińskiej cywilizacji. Nie zapominamy o tej centralnej prawdzie życia, którą reprezentujemy w Europie i na całym świecie: to w Chrystusie mamy nadzieję zmartwychwstania. Nowość prawdy o zmartwychwstaniu, jej światło, jej ogień mamy jako chrześcijanie przenosić do naszego życia i w konsekwencji do naszych rodzin, do naszych Ojczyzn. Program Jezusa Chrystusa odkrywamy bowiem jako dziedzictwo, a nie tylko jako jakiś teatr wartości. Dziedzictwo zmartwychwstania uczy nas żyć, określać priorytety i determinować do świadectwa. Inaczej próżna byłaby nasza wiara. Odkrywamy jako środowisko Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych (EGS) ten początek naszych wartości, jakby kamień węgielny, korzeń nowego świata zapoczątkowany prawie 2000 lat temu przez wydarzenie Zmartwychwstania.
To On, Chrystus Zmartwychwstały woła do nas z dzisiejszej Ewangelii (J 21): chodźcie, posilcie się! Zastanówmy się co dla nas znaczą te słowa, jak odczytujemy w tym miejscu i w tym czasie wołanie o to, aby się tutaj wzmocnić i jak wprowadzać w życie nauki naszego Mistrza? Bowiem to nasze spotkanie nie tylko powinno zacieśnić naszą więź z ludźmi, lecz potrzeba, aby nas przekierowało na więź z naszym Zbawicielem. Bo On jest tym, który nas tutaj na Eucharystii wzywa, posila, ale i również posyła.
Mówił dobitnie w hiszpańskim Santiago de Compostela Jan Paweł II, którego tutaj w Polsce potrzeba przypomnieć właśnie w kontekście wiary w zmartwychwstanie: kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna (…). Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, Bogu zaś to, co Boskie. (…) Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata.
Johannes Paul II in Santiago de Compostela (1982) gesagt hat: Europa, finde wieder zu dir selbst! Sei wieder du selbst! Besinne dich auf deinen Ursprung! Belebe deine Wurzeln wieder! Beginne wieder jene echten Werte zu leben, die deine Geschichte ruhmreich gemacht haben, und macht deine Gegenwart in den anderen Kontinenten segensreich! (…) Gibt Cäsar, was des Cäsar ist, und Gott, was Gottes ist! (…) Noch immer kannst du Leuchtturm der Zivilisation und Anreiz zum Fort schritt für die Welt sein.
Kontynuował dalej papież Polak: Inne kontynenty patrzą na ciebie i spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaką święty Jakub dał Chrystusowi: „Mogę”. A nasz patron, św. Sebastian, męczennik za wiarę w zmartwychwstanie, wyznawca wartości Jezusa Chrystusa dał przecież odpowiedź analogiczną. Dlatego i my budujmy naszym życiem odpowiedź wiary. To nasze „mogę” oznacza permanentną, twardą pracę nad sobą wedle Dekalogu i przykazania miłości, a także pełnienie konkretnych uczynków miłosierdzia: codziennej modlitwy, praktykowania postu i jałmużny. Tak tylko zbudujemy przyszłość tej cząstki świata, którą reprezentujemy, a której na imię Europa, i wypełnimy testament zmartwychwstania.
W budowaniu siebie przyjmijmy pewną równoczesność, równoległość cech naszego Zmartwychwstałego Zbawiciela, które reprezentują symbole baranka i lwa. Te znaki w Biblii stale się uzupełniają w kontekście wydarzenia paschalnego. Jezus jest równocześnie Lwem i Barankiem. To jest zwycięska konstytucja naszego życia chrześcijańskiego. Dlatego nie promujmy wśród nas stylu człowieka-celebryty-gwiazdy, lecz nowego człowieka, człowieka zmartwychwstania, żyjącego dobrymi wiadomościami, siejącego wokół siebie głębsze nadzieje. On nie spędza bezużytecznie godzin całych przed lustrem, ekranem komputera czy komórką. On rozmawia z Bogiem, solidnie pracuje, działa społecznie. On umie kochać na dobre i na złe. On panuje na wzór Chrystusa nad swoim życiem. Pora ten styl na nowo i głośno obwieścić światu, w którym żyjemy, pracujemy, jesteśmy. Bądźmy więc godnymi chrześcijanami, rycerzami Zmartwychwstałego, na wzór naszego św. Patrona Sebastiana. Do tego inspiruje nas ta Eucharystia przeżywana wspólnie w oktawie świąt Zmartwychwstania. Amen.
/ks. inf. Dariusz Raś/
Kazanie wygłoszone podczas Europejskiego Spotkania Bractw Strzeleckich (EGS) i Rycerstwa św. Sebastiana w bazylice Mariackiej