Dziękczynienie i podsumowanie roku w bazylice Mariackiej w Krakowie — 31 grudnia AD 2023
Drodzy Krakowianie i Goście,
W ten szczególny dzień niedzielny, we wspomnienie świętego papieża Sylwestra, dobremu Bogu czynimy dziękczynienie i zapraszamy Go do następnych tajemnic kalendarza, który nazywa się „Rok 2024”. Nie wiemy do końca, co przyniesie. Zaskoczenia bowiem nam nie brakuje w ostatnich czasach: epidemie, wojny, zamieszanie. Jednak nowe nadzieje wiążemy ciągle z naszą wiarą i z reformującym się ciągle Kościołem, który przejawiał nam się jako synodalny.
Papież Franciszek wiele mówi o swoim marzeniu o Kościele. Dla niego ma rację bytu tylko „Kościół z drzwiami otwartymi dla wszystkich”, który patrzy na ludzkość z miłosierdziem, który słucha i dialoguje. Ojciec święty widzi Kościół, który „nie jest spolaryzowanym parlamentem, ale miejscem łaski i komunii”. On prosi, abyśmy wspólnoty parafialne widzieli właśnie w tym kluczu. Stąd, przed ołtarzem Mariackim, prosimy dzisiaj Boga, aby chronił nas przed wszelkim złem zamknięcia i zatwardziałości serca. Prośmy Boga, aby wypowiedział nad nami swoje Słowo, jak w Prologu Ewangelii Św. Jana. Nie polegamy przecież tylko na sobie, na własnych umiejętnościach, liczymy, że On będzie działał swoim Słowem, które staje się Ciałem. Staje się cudem.
Przy żłóbku Nowonarodzonego Pana, z głębin mądrości Kościoła, papież Franciszek upomina się o obraz Boga w XXI wieku: „Możemy zadać sobie pytanie: w jakiego Boga wierzymy? (…) Zawsze powraca fałszywy obraz oderwanego i obrażającego się bożka, który jest uprzejmy dla dobrych, a złości się na złych; boga stworzonego na nasze podobieństwo, przydatnego tylko do rozwiązywania naszych problemów i usuwania naszych nieszczęść. On natomiast nie używa magicznej różdżki, nie jest komercyjnym bożkiem »wszystkiego i natychmiast«; nie zbawia nas naciśnięciem guzika, lecz staje się bliskim, aby zmienić rzeczywistość od wewnątrz. A jednak, jakże zakorzeniona jest w nas światowa idea boga dalekiego i kontrolującego, surowego i potężnego, który pomaga swoim zwyciężać nad innymi!”(…) (Papież Franciszek, Homilia na Pasterkę 2023).
Drodzy Bracia i Siostry,
Ten wieczór to również czas na powiedzenie sobie nawzajem słowa. Słowa ulubionego przez Boga. Słowa „dziękuję!”. Przecież od tego słowa bierze nazwę sakrament Eucharystii, czyli dziękowania. Księżom, siostrom zakonnym, radnym parafialnym rady duszpasterskiej, ekonomicznej, muzycznej, licznym oddanym pracownikom, wolontariuszom, krakowianom oraz gościom korzystającym z posługi w kościele Mariackim składam podziękę za rozwijanie dziedzictwa tej 800-letniej parafii.
W październiku br. odbyło się tradycyjne liczenie praktykujących na terenie Starego Miasta. Stąd wiemy, że w tym dniu w kościele Mariackim uczestniczyło w Eucharystii niedzielnej 2082 osób (dominicantes), w całej parafii natomiast, we wszystkich jej kościołach było ich 7986. Przyjmujących Komunię św., (communicantes), w kościele Mariackim było 913, a w całej parafii 3813, co stanowi 42% wszystkich modlących się podczas niedzielnych Eucharystii.
Bogu niech będą dzięki za to, że byliśmy w kościele Mariackim szafarzami aż 79 sakramentów chrztu, a ogółem w całej parafii, we wszystkich kościołach na jej terenie udzielono ich 170. Jednakże dzieci pochodzących z samej parafii ochrzczono dwoje, a zmarłych odeszło od nas do wieczności aż 20. To świadczy o procesie pustoszenia obszaru Starego Miasta, co z żalem odnotowujemy. W bieżącym jeszcze roku do I Komunii Św. przystąpiło u nas 17 dzieci, a na terenie parafii, licząc łącznie z innymi ośrodkami, w tym katechumenalnymi, po raz pierwszy do Komunii przystąpiło jeszcze 47 osób. Znamy również liczbę udzielonych w ciągu całego roku komunii świętych z naszego kościoła. Było ich ponad 130 tysięcy. Księży gości z kraju i zagranicy korzystających z celebry odnotowano w księdze w zakrystii 446. Dziękujemy im, również kardynałom i biskupom, za wspólnotę Eucharystii w kościele Mariackim.
Konwersji na katolicyzm było 6. Bierzmowanych – z uwagi na comiesięczne bierzmowanie dla dorosłych – było w naszym kościele aż 276. W innych kościołach na terenie parafii udzielono 65 sakramentów bierzmowania. Z taką samą radością informujemy, że w samej bazylice Mariackiej pobłogosławiono 26 nowych małżeństw sakramentalnych. Ślubów kościelnych w kościołach z terenu parafii pobłogosławiono aż 67.
Jako wspólnota parafialna wraz z zespołem wolontariuszy, obejmujemy charytatywnie troską licznych potrzebujących, chlubimy się licznymi „tematycznymi” kwestami po Mszach świętych, które osiągnęły w tym roku sumę przekraczającą wartość 100 tysięcy, puszką św. Antoniego oraz skarboną ubogich. Dziękujemy za to dzieło Bogu. Niech On sam działa w sercach mniej zaradnych życiowo.
Wyrażamy również wdzięczność wszystkim życzliwym instytucjom i fundacjom, a w szczególności Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa, Narodowemu Funduszowi Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Miasta Krakowa oraz tak wielu codziennym darczyńcom indywidualnym.
W tym roku Parafia Mariacka rozpoczęła trzyletni projekt kluczowy pod nazwą „Dziedzictwo bazyliki Mariackiej – konserwacja elewacji wież kościoła”. Z sukcesem udało się przywrócić blask królewskiej koronie na wieży hejnalicy, a na tegoroczne prace wydatkowaliśmy przeszło 960.000 zł. Wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się również przeprowadzić projekt skanowania ołtarza wielkiego dłuta Wita Stwosza wraz z całym wnętrzem naszej bazyliki. Efekty tych prac już w styczniu nowego roku będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej. Parafia podpisała umowę z Województwem Małopolskim na realizację zadania pod nazwą „Remont konserwatorski wieży dzwonnej Bazyliki Mariackiej w Krakowie”, koszty realizacji wyniosą około ponad 3.000.000 zł a same prace potrwają do roku 2025. Wspólnie z Marszałkiem Województwa Małopolskiego prowadziliśmy szereg działań kulturalnych promujących polską muzykę sakralną, dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu udało się zrealizować nagrania teledysków z wnętrza bazyliki Mariackiej z udziałem mariackiego zespołu Cappella Marialis, a także w grudniu nasz zespół mógł zaprezentować się podczas koncertów w Lipsku.
Siostry i Bracia,
Przeżyliśmy ostatni rok, angażowaliśmy się w misję ewangelizacji, troszczyliśmy się o formację naszych wspólnot i grup, dbaliśmy o utrzymanie księży, krakowskich zakonów kontemplacyjnych, seminarium, uniwersytetów katolickich, jak również o personel świecki oraz prowadziliśmy konserwację powierzonych nam przez Opatrzność zabytków dziedzictwa UNESCO. Ufamy Bogu i mamy wielkie nadzieje wsparte Słowem Bożym, że Anno Domini 2024 będzie czasem błogosławionym. Z tego powodu zapraszam wszystkich do adoracji żłóbka. Ten znak pokazuje ewangeliczny styl bycia naszego Boga. Bo co jest Jego stylem? O tym nie wolno nam nigdy zapominać: jest nim bliskość, współczucie i czułość. W Jezusie w Betlejem widoczny jest przyciągający nas do siebie aspekt Boga. Nie biorący nas siłą, strachem, władzą, nie narzucający nam swojej prawdy i sprawiedliwości. Po prostu nasz Bóg jest taki dlatego, że jest wszechmogący. On inaczej nie potrafi, jak być dobrym Ojcem. Świadczmy na co dzień o obliczu takiego Boga. Do tego zachęca nas papież Franciszek. Amen.
Ks. inf. dr Dariusz Raś, archiprezbiter kościoła Mariackiego w Krakowie