Z Bożej Opatrzności Parafia Panny Maryi wita dziś w oficjalny sposób biskupa Grzegorza Rysia, wizytującego kanonicznie naszą wspólnotę. To parafia od swoich początków niezwykle oryginalna. Fara krakowska wyróżniała i wyróżnia się na wiele sposobów. A to historią od lat 20-tych XIII wieku, erygowaniem przez sławetnego biskupa Krakowa, Iwo z Odrowążów, pięknym wschodnim zorientowanym ułożeniem na największym rynku Europy, jako serce pośród ciała średniowiecznego nowego miasta, honorem kościoła archiprezbiterialnego, wielkim centrum modlitwy 60 mansjonarzy, 47-ma proboszczami, 44 infułatami mariackimi, legendami: dwoma braćmi od wież, hejnałem, żółtą ciżemką, wielką sławą fundacji familijnych, wyprawą Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, który stąd na ocalenie Europy wyruszył, wsparciem insurekcji kościuszkowskiej.
Dziś parafia ciągle nie przestaje zaskakiwać oryginalnością. Funkcje kulturowe i bycie destynacją turystyczną dodają uroku temu, co stare. Parafia z parafii terytorialnej stała się personalną. W zwykłe niedziele uczęszcza do kościoła farnego, rektoralnych oraz zakonnych do 15 000 wiernych, a z funkcji konfesjonału mariackiego korzysta zwykle 300-stu penitentów dziennie. Borykamy się jednak na co dzień z kilkoma problemami: np. hałasu, pijaństwa, nocnego handlu ciałem, starzeniem się parafian. Ale w miejsce starych rodzin związanych z kościołem Mariackim pojawiają się nowe inicjatywy wspólnot, spośród których wyróżnijmy najmłodszą pupilkę: PANAMĘ. Grupuje ona starszą młodzież formującą się do wolontariatu na Światowe Dni Młodzieży 2019, rozważając papieskie orędzia, poszukując odpowiedzi na pytania u progu dorosłości, kwestując na bilet lotniczy dla tych najbiedniejszych spośród nich. Młodą wspólnotą są również Warsztaty Terapii Zajęciowej, które zajmują najstarszych z naszych parafian pracą rękodzielniczą. (O grupach „starych” i „młodych” sporo napisaliśmy w ankiecie duszpasterskiej i spotykamy się z nimi w czasie wizytacji).
Aby sprostać funkcji kulturowej parafia poszukuje zewnętrznego dofinansowania swoich wysiłków w dziele renowacji i konserwacji zabytków dziedzictwa. Od poprzedniej wizytacji w 2009 roku wydatkowaliśmy na ten cel i przepracowaliśmy ponad 20 000 000 złotych. Przed nami między innymi jeszcze wiele pracy przy Ołtarzu Wielkim, naprawa i wymiana całych elementów ustroju muzycznego kościoła, posiadamy bowiem 3 instrumenty organowe, z których dwa utraciły już swoją żywotność. Przed nami również zadbanie o przebudowę skarbca. To praca na najbliższą dekadę.
Biskupie Grzegorzu, zostałeś ochrzczony przy źródle mariackim, mieszkasz na co dzień wśród nas, na Placu Mariackim. Znasz nas najlepiej, prosimy o umocnienie naszych wysiłków i błogosławieństwo dla planów duszpasterskich, wskazanie nowych dróg wiary dla tej niespełna 800-letniej cząstki diecezji. Niech Duch Święty nam przez Ciebie podpowiada drogi do świata AD 2017.