Czcigodny Księże Prałacie Archiprezbiterze,
Wielce Szanowni Parafianie i Miłośnicy sztuki organowej,
Drodzy Bracia i Siostry,
Muzyka sakralna, która towarzyszy liturgii od wieków, zawsze wypływa z doświadczenia wiary ludzi ją tworzących. Określona w taki sposób posiada ona nie tylko wymiar techniczny, ale przede wszystkim walor duchowy: dzięki niej możemy odnaleźć Boga, jej piękno ułatwia spotkanie z Nim, a jej brzmienie – szczególnie w akompaniamencie organowym – „podnosi umysły wiernych do Boga i spraw niebieskich” (Sobór Watykański II, Konstytucja o liturgii Sacrosanctum concilium, 120).
Niezwykłą wartość organów podkreślał również Ojciec Święty Benedykt XVI, który tak mówił o tym czcigodnym aerofonie: „Organy zawsze i słusznie zresztą były nazywane «królem» wszystkich instrumentów, ponieważ odtwarzają wszystkie dźwięki stworzenia i swoim brzmieniem wyrażają wszystkie ludzkie uczucia, od radości po smutek, od uwielbienia po lament. Poza tym, jak wszelka dobra muzyka, przenoszą ze sfery czysto ludzkiej ku temu, co Boskie. Dzięki wielkiemu bogactwu tonów, jakimi dysponują, od piano aż po potężne fortissimo, organy są instrumentem doskonalszym od wszystkich innych. Są one w stanie dać odpowiednie brzmienie wszystkim sferom ludzkiego życia. Niezliczone możliwości organów przypominają nam w pewien sposób bezmiar i wspaniałość Boga” (Benedykt XVI, Przemówienie podczas poświęcenia organów
w Ratyzbonie, 13 czerwca 2006 r.).
W Bazylice Mariackiej w Krakowie przytoczone powyżej słowa wybrzmiewają po trzykroć – także stosownie do trzech instrumentów organowych znajdujących się w jej wnętrzu. W pierwszej mierze bogactwem dźwięków dodają one majestatu ceremoniom liturgicznym, sprawowanym w kościele dla pożytku i zbawienia ludu, którego Bóg – parafrazując krzepiące słowa usłyszane przez św. Pawła Apostoła w nocnej epifanii – „wiele m[a] w tym mieście” (por. Dz 18,10). Z drugiej strony przeprowadzona ostatnio rewitalizacja, konserwacja i naprawa sprawiły, że organy mariackie stały się również wizytówką w zakresie kultury muzycznej Miasta i Archidiecezji. Ostatni wymiar zasługujący na podkreślenie w odniesieniu do mariackich instrumentów to ich historia duchowa. Już od wieków bowiem organy w krakowskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny towarzyszyły wzniosłym uczuciom, płodnym myślom, a docelowo żarliwej modlitwie mieszkańców Miasta, naszej umiłowanej Ojczyzny i gości z zagranicy.
Obecne poświęcenie i oddanie do użytku organów głównych Bazyliki dodatkowo łączy się z ważnym wydarzeniem w życiu mariackiej wspólnoty – czasem 800-lecia powstania parafii. Dziękuję szczodrobliwemu Bogu zarówno za te osiem wieków działalności fary w krakowskim Starym Mieście, jak i za żywą Jego obecność w murach tej świątyni, odczytywaną m.in. poprzez muzykę organową, dzięki zaangażowaniu budowniczych organów, artystów i twórców muzycznych, organistów, dyrygentów, chórów i zespołów muzycznych. Wyrażam głęboką nadzieję, że nowe organy główne w Bazylice Mariackiej przyczynią się do jeszcze głębszego uczestnictwa w tajemnicach wiary i oddawania chwały Bogu.
Z pasterskim błogosławieństwem,
x Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski