Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Teologia Piękna, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 21 maja o godz. 19.30 w salce katechetycznej przy pl. Mariackim 7.
Lectio divina to święte czytanie. Ikona jest dziełem ludzkim, dlatego też podstawą jej czytania jest znajomość jej estetyki i historii. Niemniej ludzka hermeneutyka ikony jest zaledwie dotykaniem jej powierzchni, wstępem do właściwej lektury. Ikona wbrew pozorom nie jest zwykłym płaskim malowidłem – ona jest oknem, które domaga się wejrzenia w głąb. Temu zadaniu służy właśnie święte czytanie, które poprzez spojrzenie na jej powierzchnie prowadzi do przedarcia się przez jej powłokę po to by zajrzeć do jej wnętrza.
Kolejne nasze spotkanie będzie poświęcone teologii ikony. Spróbujemy na nim odpowiedzieć na pytania jakie podstawy teologiczne rządzą ikoną? Dlaczego jest ona dziełem boskim, mimo iż z technicznego punktu widzenia wydaje się być po prostu ludzkim dziełem sztuki? W jaki sposób właściwym artystą piszącym ikonę jest sam Bóg? Czy to jest w ogóle możliwe, żeby w skończonej formie ten Nieskończony Artysta mógł się wyrazić? Czym różni się ikona od idola?
A nade wszystko spróbujemy praktycznie nauczyć się tego wspaniałego świętego czytania ikon.
Spotkanie poprowadzą:
NADIA MIAZHEVICH
Jestem ikonopisarką, pochodzę z Mińska na Białorusi, zostałam ochrzczona w kościele prawosławnym, konwertowałam na katolicyzm obrządku greckiego. Studiowałam malarstwo w Mińsku. Interesuję się sztuką bizantyjską. Jestem autorką i współredaktorką bloga poświęconego sztuce ikon, ikonopisarstwu oraz teologii ikony (blogokno.com). Swoją pasję łączę z pracą nauczyciela w przedszkolu językowo-artystycznym.
O. DR JAN STRUMIŁOWSKI OCIST
Mnich cysterski, dogmatyk, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach. Przeor i mistrz nowicjatu w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie. Zajmuje się teologią piękna, teologią trynitarną i chrystologią oraz teologiczną teorią poznania, zwłaszcza w aspekcie egzystencjalnym i estetycznym, a także jej relacjami z filozofią współczesną oraz naukami empirycznymi. Autor licznych publikacji, współredaktor bloga „okno”.